Rynek mieszkaniowy

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

środa, 22 kwietnia 2009

Rynek mieszkaniowy

Dziś ukazał się kolejny raport analizujący rynek mieszkaniowy przygotowany przez firmę Reas. Początkiem kwietnia przywoływałem marcowe raporty z rynku nieruchomości i wskazywałem, że należy śledzić sytuację związaną z uruchamianiem przez deweloperów nowych projektów aby móc przewidzieć rozwój wydarzeń, a do końca roku rynek wtórny nadal będzie pozostawał pod presją obniżania cen wynikającą z faktu wzrastającej nadpodaży, obniżek cen na rynku pierwotnym oraz ograniczeń dostępu do kredytu.

Raport Reas potwierdza, że liczba mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w pierwszym kwartale 2009 roku jest niemal 5-krotnie niższa w stosunku do liczby wprowadzonych mieszkań w pierwszym kwartale 2007 roku i ponad 3-krotnie w odniesieniu do pierwszego kwartału 2008. Sprzedaż też spadła i to znacznie w porównaniu z latami 2007 i 2008. W Krakowie i Warszawie pozostaje na poziomie najniższym od 10 lat. Można spodziewać się, że nadpodaż mieszkań wyczerpie się w zależności od miasta w ciągu roku do dwóch lat i dopiero wtedy można byłoby się spodziewać wzrostów cen.

Można zauważyć że coraz więcej posiadaczy nieruchomości bierze rynek na przeczekanie i oferuje swoje nieruchomości do wynajmu co powoduje spadek cen. Na przykład w Krakowie ceny najmu spadły o około 10% od grudnia. Trudno powiedzieć jak zachowają się ci właściciele nieruchomości kiedy ceny znów zaczną rosnąć w wyniku odblokowania zatoru kredytowego. Analitycy Reas sugerują, że znów bedziemy kupować "dziury w ziemi", w mojej opinii na ruch cen w górę zareagują posiadacze nieruchomości wynajmowanych stabilizując trochę skok cenowy i odpowiadając na popyt. Wszycy mając w pamięci upadki deweloperów (których kilka zapewne jeszcze przed nami) będą starali się minimalizowac ryzyko i kupować już wybudowane nieruchomości, a banki z kolei będą bardziej skłonne do kredytowania takich zakupów. Przełoży się to na normalizację sytuacji, to znaczy na rynku pierwotnym transakcje będą dotyczyły raczej nieruchomości w bardziej zaawansowanym stadium realizacji inwestycji.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.