Kryzys dotarł na rynek sztuki

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

czwartek, 11 czerwca 2009

Kryzys dotarł na rynek sztuki

Zastanawiałem się kiedyś jak kryzys wpłynie na alternatywne inwestycje. Wygląda na to, że jednak wpływa i mit o braku korelacji pomiędzy rynkami alternatywnych inwestycji i właściwymi rynkami finansowymi odchodzi do lamusa. No chyba ze mamy do czynienia z tak niszowymi i powiedzmy sobie szczerze, płytkimi rynkami jak inwestycje w wino.

Koniec końców, kiedy z rachunku maklerskiego wyparowują pieniądze a biznes, który cierpi z braku kapitału i ograniczenia kredytu trzeba czymś podeprzeć wtedy sięga się do swojego skarbca by wyprzedać "rodzinne klejnoty". Przykład? Cóż - Ryszard Krauze w ubiegłym roku musiał podeprzeć swoje spółki finansowo i niestety trochę dzieł sztuki na rynku przybyło.

Piszę "niestety", bo kiedy większa liczba inwestorów upłynnia swoje kolekcje to niestety prawa rynku działają bez litości i cena musi spaść.

No ale czy dramatyczne pytania o koniec rynku dzieł sztuki mają sens? Chyba nie. Kryzys się skończy i na rynku sztuki więc prędzej czy później wróci ruch w interesie. Czy wrócą ceny? trudno powiedzieć. pewnie tak bo nowych Rembrandtów czy Warholi nie produkuje się w fabryce.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.