Nieruchomości po pierwszej połowie 2009 roku

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

wtorek, 21 lipca 2009

Nieruchomości po pierwszej połowie 2009 roku

Ukazały się właśnie dwa raporty dotyczące rynku nieruchomości w pierwszej połowie 2009 roku. Pierwszy to raport szybko.pl i Expandera na temat rynku wtórnego. Drugi to raport firmy redNet consulting i tabelapfert.pl.


Generalna konkluzja, która wyłania się z lektury to - stabilizacja, a wręcz wzrost cen w niektórych miastach. W Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie ceny wzrosły bardzo nieznacznie, a w Sopocie, Olsztynie, Gdyni, Toruniu, Łodzi czy Katowicach były to wzrosty od 1,5% do 3,4%. Trudno wyrokować czy jest to przejściowy efekt, czy też do końca 2009 roku niewielkie wzrosty cen w niektórych lokalizacjach będą kontynuowane. Należy zwrócić uwagę na fakt, że względem 2008 roku nadal jesteśmy na sporym minusie jeżeli chodzi o ceny nieruchomości.

Należy zwrócić uwagę na efekt programu "Rodzina na swoim" i zwiększającą się liczbę ofert spełniających kryteria tego programu. Warto także zwrócić uwagę, na fakt, że w większości miast ceny transakcyjne są istotnie niższe od cen ofertowych.

Prywatnie obserwując blok z przeciwka i okoliczne osiedla widzę, że nadal sporo mieszkań jest wystawionych do sprzedaży. Część nowo wybudowanych lokali jest już zamieszkana, ale sporo stoi jeszcze pustych i nie sprzedanych. Nie jest to chyba zatem jeszcze koniec kryzysu. Weszliśmy w fazę stagnacji i przyjdzie nam poczekać na większe ożywienie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.