Deweloperzy nie potrzebują licytacji mieszkań...

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Deweloperzy nie potrzebują licytacji mieszkań...

Jakieś dwa tygodnie temu wyraziłem się sceptycznie na temat pomysłu zaimportowania nam z zachodu aukcji mieszkań deweloperskich. Najlepszym potwierdzeniem mojego sceptycyzmu są wypowiedzi deweloperów w dzisiejszym Parkiecie.

Tak jak sądziłem wychodzi na to, że dużym deweloperom nie spieszy się tak bardzo ani ze sprzedażą po niższych cenach ani ze spuszczaniem cen w ogóle. Mieszkania mają w księgach wycenione jeszcze po cenach np. zeszłorocznych i musieliby wykazać straty. Tymczasem o ile nie potrzebują pilnie finansowania to dopóki nie grozi im utrata płynności nie będą wyprzedawać się za bezcen. A mieszkania jakoś tam sobie spokojnie sprzedają. Z resztą duzi deweloperzy mają łatwiej jeżeli chodzi o pozyskanie płynności finansowej.

Drugi wniosek z tego jest taki, że ceny nie będą na razie spadać. Chyba, że małym deweloperom puszczą nerwy, ale po ostatnich oznakach uspokojenia na rynku i po tym jak powoli zaczyna wracać jaka taka normalność na rynku kredytów to raczej nie widzę perspektywy kolejnego gwałtownego załamania. Raczej może czekać nas stagnacja...


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.