Zakup i przechowywanie metali szlachetnych "offshore"
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Zapisując się otrzymasz dwa darmowe e-booki o inwestowaniu w złoto i inwestycjach alternatywnych (wyłącznie dla subskrybentów)!

Najnowszy wpis na blogu:

niedziela, 13 lutego 2011

Zakup i przechowywanie metali szlachetnych "offshore"

O inwestowaniu w złoto i metale szlachetne rozpisywałem się wielokrotnie. Pisałem także o pewnej potencjalnej możliwości zakupu i przechowywania złota poza granicami Polski, jaka oferuje firma BullionVault. Chciałbym rozwinąć ten temat i przybliżyć ofertę także innej konkurencyjnej dla Bullionvault firmy Goldmoney.
Gold Bullion Bar Stack
Po pierwsze - dlaczego/po co/na czym to polega? W generalnym skrócie chodzi o zakup przez internet złota (lub innego metalu) alokowanego (takiego gdzie nabywamy własność lub współwłasność fizycznie wyodrębnionych zasobów metalu) i składowanie go w skarbcu w innym państwie z opcją fizycznego odbioru metalu. Po co? Aby uniezależnić się od pomysłów władzy w naszym państwie w którym przebywamy i zabezpieczyć kapitał przed zakusami np. konfiskaty lub ograniczeń w obrocie złotem. Poza tym stawki za przechowywanie tak zakupionego metalu są dosyć atrakcyjne (np. w porównaniu z wynajęciem skrytki bankowej w Polsce) i odpadają problemy logistyczne z transportowaniem metalu fizycznego.


Ofertę takiej usługi proponuje między innymi firma BullionVault o której już pisałem i która ma całkiem niezłe opinie. Drugą, konkurencyjną ofertę znalazłem pod adresem http://www.goldmoney.com/  Oferty te nieznacznie różnią się między sobą i takie porównanie chciałbym zamieścić poniżej.

KryteriumBullionVaultGoldMoney
Informacje o firmieGalmarley Limited
zarejestrowana w Wielkiej Brytanii
Holding firm: Net Transactions Limited, Net-Gold Services Limited, Net-Systems Software Limited i, GoldMoney Network Limited zarejestrowanych na wyspie Jersey.
Lokalizacja siedzimy/jurysdykcjaWielka Brytania
Biuro pod adresem:
Brook House (4th Floor),
229 Shepherds Bush Road,
London,
W6 7AN,
UNITED KINGDOM
Wyspa Jersey
Biuro pod adresem:
Net Transactions Limited
1st Floor
32 Commercial Street
St Helier, Jersey
JE2 3RU

Wzór umowyTerms and conditionsCustomer agreement
Metale szlachetne w ofercieZłoto i srebroZłoto, srebro, pallad, platyna
Lokalizacje skarbcówLondyn (złoto, srebro), Nowy Jork (złoto), Zurych (złoto)Londyn (złoto, srebro), Zurych(złoto, srebro, platyna) and Hong Kong (złoto, srebro, platyna, pallad)
Firma obsługująca skarbceVia MatVia Mat
Jawność danych o firmieJawne dane udziałowców (aktualne dostępne odpłatnie), jawne dane dyrektora generalnego, przejrzysta struktura.Jawne dane o założycielach i jednocześnie członkach zarządu (brak danych o udziałowcach, można się domyślać, że są to nadal założyciele firmy, ale nie wiadomo kto jeszcze).
Dostępność danych audytowychDostępny codziennie raport generowany przez VIA MAT i banki dotyczący przechowywanych metali i walut, dostępny codziennie spis zarezerwowanych przez klientów  (pseudonimy) poszczególnych sztab, coroczny audyt prowadzony przez zewnętrzną firmę, dostępny do wglądu certyfikat polisy ubezpieczeniowej . Dostępna codziennie lista posiadanych sztab, dostępny kwartalnie raport VIA MAT na temat zasobów przechowywanych w skarbcach audytowany przez zewnętrzną firmę, coroczne audyty procedur, ponadto firma samodzielnie prezentuje miesięczne raporty, dostępny do wglądu certyfikat polisy ubezpieczeniowej i dokumenty rejestracyjne spółki.
Formuła udziału w złocie alokowanymZłoto i srebro są przechowywane w skarbcach znajdujących się pod kontrolą Via Mat na warunkach określonych w Umowie o przechowywanie [Storage Agreement] zawiązanej między Via Mat a BullionVault. W umowie tej Via Mat uznaje, że złoto i srebro jest przedmiotem przechowania [w rozumieniu angielskiego terminu prawnego bailment].
Sprowadza się to do posiadania udziału w puli złota alokowanego.

Metal zarejestrowany na koncie odpowiada udziałowi w sztabach składowanych w skarbcu w imieniu wszystkich łącznie klientów GoldMoney.
Podobnie jak w przypadku BullionVault mamy więc udział w puli złota alokowanego.
Rejestracja sztaby- sztaba jest wtedy oddzielana od puli i przypisywana posiadaczowi indywidualnie w całości Możliwa (złoto, srebro)Możliwa (złoto, platyna, pallad)
Opcje dostawy fizycznejTak, tylko pełne sztaby (złoto 400 uncji, srebro 1000 uncji) odpłatnie.Tak, odpłatnie, możliwe w przypadku złota (sztabki 100 i 1000 gram, lub w przypadku zarezerwowania całej sztaby 400 uncji) i srebra (minimum jedna paleta 30 sztab 1000 uncjowych).
Formalności związane z założeniem kontaNależy przeprowadzić walidacje tożsamości przesyłając skan dowodu tożsamości, wyciągu z konta, dokumentów rejestracyjnych firmy (jeśli potrzeba).

Należy wypełnić formularz i przesłać potwierdzoną (przez notariusza, biegłego księgowego, lub inną dopuszczaną przez firmę osobę)  kopię dowodu tożsamości i wyciągu bankowego
Możliwość handlu na platformieTakNie
Możliwość "wpłaty" metalu fizycznegoNieTak, za pośrednictwem KITCO, tylko wybrane formy złota fizycznego.
Opłaty i kosztyTaryfa opłat Taryfa opłat
Obsługiwane walutydolary amerykańskie, euro i brytyjskie funty szterlingidolary amerykańskie, euro, dolary kanadyjskie, brytyjskie funty szterlingi, franki szwajcarskie, jeny japońskie

Podsumowując. Goldmoney ma w mojej opinii bardziej nieprzejrzystą strukturę własności, niemniej jednak oferuje bardzo ciekawe możliwości zakupu i przechowywania nie tylko złota i srebra, ale także platyny i palladu. Jest przy tym jednak trochę mniej przejrzyste i nieco droższe. Goldmoney ma jednak bardzie utrudnioną procedurę zakładania konta i brakuje mu możliwości handlu na platformie zorganizowanej w tak prosty sposób jak w BullionVault.  Na uwagę zasługują ciekawe możliwości fizycznej dostawy złota w mniejszych sztabkach czy możliwości wpłaty bulionu przez KITCO. Jest to niewątpliwie interesująca alternatywa do rozważenia dla wszystkich zastanawiających się w jaki sposób można przechowywać metale szlachetne za granicą.

Update 08.06.2011 - Znalazłem na pewnej angielskojęzycznej stronie zbliżone i warte lektury porównanie obu firm. Polecam zainteresowanym

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

Related Posts with Thumbnails