Surowcowe ciekawostki
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Zapisując się otrzymasz dwa darmowe e-booki o inwestowaniu w złoto i inwestycjach alternatywnych (wyłącznie dla subskrybentów)!

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

niedziela, 13 marca 2011

Surowcowe ciekawostki

Na nadchodzący tydzień polecam lekturę kilku "surowcowych" linków...

Gdzieniegdzie słychać już od jakiegoś czasu o tym, że z wydobyciem ropy jest niejaki problem... na pierwszy ogień zatem pójdzie analiza sytuacji związanej ze stanem wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej (polecam, interesująca lektura). Po pierwsze nie od dziś chodzą słuchy, że światowe rezerwy ropy, raportowane na papierze, są znacznie zawyżone niż w rzeczywistości. Po drugie, wygląda na to, że stan infrastruktury wydobywczej w Arabii Saudyjskiej jest marny. Jakie wnioski można wysnuć? Niestety wygląda na to, że epoka wysokich cen ropy dopiero przed nami...

Coraz bardziej realne są więc obawy o światową stagflację. Rosnące ceny żywności i paliw, niepokojąco zaczynają przypominać nam scenariusz, który zarysowały lata '70.

Czy radą na to będzie powrót złota i srebra do roli pieniądza? Nie wiadomo, ale ciekawe rzeczy dzieją się w Stanach Zjednoczonych, gdzie stan Utah przyjął prawo, uznające (jako drugi po Colorado stan) srebro i złoto za legalny środek płatniczy. Jest to o tyle ciekawe, że jak cytujemy Art. 1 §10 ustęp 5 Konstytucji Stanów Zjednoczonych. "Żaden stan nie może - uznawać za ustawowe środki płatnicze jakichkolwiek środków poza złotą lub srebrną monetą"... Czy spór konstytucyjny w USA o to, czy dolar jako waluta papierowa ma jakąkolwiek podstawę prawną rozgorzeje teraz ze zwiększoną siłą?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.