Nowe monety 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

środa, 11 czerwca 2014

Nowe monety 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy

Czy wiedzieliście, że od marca(!) w obiegu są nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy? Ja nie wiedziałem. Wprawdzie słyszałem wcześniej, że NBP przymierza się do tego aby takie nowe monety wyemitować, ale w porównaniu z kampanią informująca o nowych banknotach to tutaj informacja była żadna.

Nowe monety zostały wykonane z innego materiału (ze stali powlekanej mosiądzem) i mają być tańsze w produkcji. Doszło bowiem do takiej sytuacji, że wartość metalu w monecie 1 grosz wyła wyższa niż wybity na niej nominał. Opłacało się (choć to niezgodne z prawem) przetapiać takie monety dla samego metalu.

Nowe monety 1,2,5 groszy mają być tańsze w produkcji. Mają one też ciekawą właściwość - mianowicie przyciąga je magnes (ich rdzeń jest ze stali). Można więc będzie maszynowo oddzielić nowe od starych. Mają one przy tym wszystkie pozostałe wymiary i wagę takie same. 

Zmienił się także wygląd awersów. Wnikliwi obserwatorzy zauważą inny wygląd, inną czcionkę i odwrócenie napisu "RZECZPOSPOLITA POLSKA" wokół orła.

Poniżej zdjęcia nowych monet.

5 komentarzy :

Bat Finanse pisze...

Chyba mało kto zauważył zmianę.

Rozalia Wiewiórka pisze...

Zauważyłam to dopiero wczoraj. Dziwne, że prawie nie ma o tym wzmianek w mediach.

Anonimowy  pisze...

iLE MOŻE BYĆ WARTA MONETA 1-GROSZOWA WYPUSZCZONE PRZEZ NBP TYLKO Z REWERSEM ( TAK ZWANY BŁĄD BICIA MASZYNY)

Przegląd Finansowy pisze...

Na moje oko kilkanaście złotych, a w gradingu kilkadziesiąt - zależy jak bardzo popularny destrukt.

Anonimowy  pisze...

Zauważyłem dopiero jak 2-groszówka stanęła dęba na magnesie kasjerki pomyślałem wtf jakaś podrabiana? Dopiero w domu poczytałem że magnes już nowe grosze przyciąga.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.