Czy pomagać członkom SKOKów?

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

czwartek, 19 marca 2015

Czy pomagać członkom SKOKów?

Przez jakiś czas po gwałtownym skoku kursu franka szwajcarskiego toczyła się w mediach dyskusja czy osobom posiadającym kredyty frankowe należy się jakakolwiek pomoc. Z komentarzy pod moim wpisem na ten temat, jak również z sondaży w prasie wyłania się obraz taki, że jedyne na co mogliby i powinni liczyć zakredytowani we frankach to kopniak w tylną część ciała.

W międzyczasie wypłynęła na światło dzienne inna afera, która tliła się podskórnie już przez długie lata. Chodzi o SKOKi, z systemu których różnymi kanałami wyprowadzono grube miliardy złotych. Nie stało się to bez powodu, nadzór nad SKOKami sprawowała wcześniej Kasa Krajowa - to tak jakby samemu się kontrolować. To nie mogło być skuteczne i nie było. Rzecz w tym, że za sprawą tego braku nadzoru kasy popłynęły i teraz część z nich jest w kłopotach. Kłopoty te doświadczają członków, którzy ulokowali tam oszczędności. W przypadku upadłości kasy tracą oni swoje udziały i wszystkie oszczędności ponad to co zagwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Już podnoszą się głosy, że ci "biedni ludzie" potracą w ten sposób oszczędności życia, że afera większa niż Amber Gold i w ogóle, jak to możliwe, żeby tracili wkłady członkowskie. Za chwilę pewnie (mamy kampanię wyborczą), któryś z polityków wpadnie na genialny pomysł "ratowania członków SKOKów". 

Jakie jest moje zdanie? Uważam, że powinniśmy być konsekwentni (o co niestety w naszym kraju trudno). Jeżeli mówimy, że pomoc się nie należy jednej czy drugiej grupie, to trzeciej tak samo też nie należy pomagać. Bo niby dlaczego? Tak samo czytali umowy i powinni byli mieć świadomość ryzyka. A że uwierzyli w zapewnienia, że 100% polski kapitał uchroni ich od bankructwa... cóż, frankowicze też wierzyli.

C co wy sądzicie na ten temat? Ratować członków skoków? Czy państwo powinno im pomagać? A jeżeli tak to dlaczego?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.