Nowe 200zł
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Zapisując się otrzymasz dwa darmowe e-booki o inwestowaniu w złoto i inwestycjach alternatywnych (wyłącznie dla subskrybentów)!

Najnowszy wpis na blogu:

piątek, 12 lutego 2016

Nowe 200zł

Dzisiaj Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową wersję banknotu 200zł z ulepszonymi zabezpieczeniami. Już niedługo zatem będziemy mogli się natknąć na nowe banknoty wypłacając je z banku lub bankomatu. 

Wzory nowej dwusetki prezentują się następująco:

Na nowym banknocie umieszczono m.in. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej, ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony, złoty opalizujący ornament, wzbogacono znak wodny, zmieniono znak recto-verso i lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana. Wprowadzono także ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących:  10 ukośnych pasków umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi banknotu i trójkąt w lewym dolnym rogu wykonany z drobnych kółek wyczuwalnych w dotyku.

Co ciekawe NBP prowadzi tez prace nad banknotem 500zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Cała seria banknotów została zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha.


5 komentarzy :

Darek M. pisze...

Wow, świetnie się prezentuje. Moim zdaniem lepsze niż stare 200-tki. Tylko tak naprawdę mało kto używa tak wysokich nominałów, nie mówiąc już o tym, że jak wyciągasz taki z portfela to widzisz strach w oczach sprzedawcy (z czego ja wydam :D).

Przegląd Finansowy pisze...

W obliczu nadchodzącego kryzysu bankowego przyda się do wypychania materacy, więcej gotówki się zmieści pod standardowy materac ;)

Krystian pisze...

No ładna ta dwusetka.. Chociaż nie wiem po co robili jej nowy projekt, skoro i tak jest rzadko używana.

Maciej pisze...

Mój ulubiony banknot :)

Doradca pisze...

Dzieło sztuki! Czekamy zatem na banknot 500 zł

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

Related Posts with Thumbnails