Related Posts with Thumbnails

środa, 19 maja 2010

Niemcy zakazały shortowania bez pokrycia

Niemcy zakazały do końca marca przyszłego roku dokonywania transakcji naked short, czyli krótkiej sprzedaży instrumentów pochodnych bez pokrycia w instrumencie bazowym. Ledwo zakazały, a już kanclerz Merkel musi bronić tej decyzji. 

Tymczasem moim zdaniem, dawno już na całym świecie powinno się zakazać tej, niemalże kryminalnej, aktywności. Naked shorting jest bowiem używany wyłącznie przez spekulantów i w dużej mierze do manipulowania rynkiem. Poza tym kłóci się z ideą na jakiej oparte są instrumenty pochodne (zabezpieczanie transakcji), a niebezpiecznie zaczyna ocierać się o hazard (zakład o przyszłą cenę waloru). Nie służy to niczemu tylko cwaniakom zarabiającym na podpuszczaniu tłumów. 

Moim zdaniem powinno się tego zakazać raz na zawsze, a nie tylko do marca przyszłego roku. Swoją drogą niezrozumiałe jest dla mnie tolerowanie istnienia takich mechanizmów przez instytucje nadzoru finansowego. Bo niby czemu miałyby służyć takie transakcje?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->