środa, 19 maja 2010

Niemcy zakazały shortowania bez pokrycia

Niemcy zakazały do końca marca przyszłego roku dokonywania transakcji naked short, czyli krótkiej sprzedaży instrumentów pochodnych bez pokrycia w instrumencie bazowym. Ledwo zakazały, a już kanclerz Merkel musi bronić tej decyzji. 

Tymczasem moim zdaniem, dawno już na całym świecie powinno się zakazać tej, niemalże kryminalnej, aktywności. Naked shorting jest bowiem używany wyłącznie przez spekulantów i w dużej mierze do manipulowania rynkiem. Poza tym kłóci się z ideą na jakiej oparte są instrumenty pochodne (zabezpieczanie transakcji), a niebezpiecznie zaczyna ocierać się o hazard (zakład o przyszłą cenę waloru). Nie służy to niczemu tylko cwaniakom zarabiającym na podpuszczaniu tłumów. 

Moim zdaniem powinno się tego zakazać raz na zawsze, a nie tylko do marca przyszłego roku. Swoją drogą niezrozumiałe jest dla mnie tolerowanie istnienia takich mechanizmów przez instytucje nadzoru finansowego. Bo niby czemu miałyby służyć takie transakcje?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->