środa, 17 czerwca 2009

Licytacje komornicze

Wielokrotnie w komentarzach na temat rynku nieruchomości podkreślałem, że ogarniający nas kryzys może stworzyć dla szukających możliwości zakupu mieszkania wiele interesujących okazji.

Jedną z takich okazji jest wzięcie udziału w licytacji komorniczej. Fala upadłości i wystawiania przez banki mieszkań na licytację jeszcze pewnie przed nami. Warto jednak monitorować pojawiające się okazje. A dlaczego są one okazjami?

W przypadku nieruchomości, w postępowaniu komorniczym obowiązkowe jest sporządzenie wyceny przez biegłego według faktycznej ceny rynkowej. Natomiast cena wywoławcza na licytacji komorniczej zgodnie z prawem musi wynosić 3/4 jego oszacowanej wartości. Jeśli pierwsza licytacja nie przyniesie skutku, na drugiej licytacji cena wywoławcza stanowi 2/3 sumy oszacowania.

Aby przystąpić do licytacji należy wpłacić wadium w wysokości 1/10 wartości przedmiotu aukcji, kwota ta, oraz warunki są zwykle określone w ogłoszeniu o licytacji. No właśnie, gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?
Zawsze wywieszone są one w siedzibie sądu przy którym działa komornik. Są one zamieszczane przez wydział administracyjny danego sądu rejonowego w budynku sądu na specjalnych tablicach na dwa tygodnie przed licytacją.

Informacje o licytacjach komorniczych można także znaleźć w internecie. Pierwszym adresem do którego należy się udać to strona internetowa komornika działającego w danym okręgu. Można także zwiedzić następujące serwisy:


Więcej informacji uzupełniających można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->