Filmy dokumentalne o ekonomii, pieniądzach, finansach czy historii światowej gospodarki


Na tej stronie postanowiłem umieścić interesujące filmy dokumentalne na które natrafiłem w sieci. Mam nadzieję, że zainteresują także was.
Aktualizacja: 03.12.2018

Aby powiększyć film należy w w trakcie odtwarzania kliknąć w niego dwa razy (czasem nie wyświetla się przycisk powiększania, ale podwójne kliknięcie działa). Ewentualnie klikając w tytuł filmu w okienku odtwarzania przeniesiemy się na stronę YouTube na której możemy powiększyć film.

BBC2 Documentary 1929 The Great Crash 1929 [ANG]

Film na temat wielkiego kryzysu i tego jak do niego doszło i jak rozwijała się sytuacja.


The Fall of the British Empire - End of UK [ANG]

Dokument o tym w jak katastrofalnym (pomimo pozorów) stanie znajdują się finanse Wielkiej Brytanii, jak do tego doszło i do czego to może doprowadzić.
 


Princes of the Yen: Central Bank Truth Documentary [ANG]

Dokument o tym jak banki centralne sterując i manipulując pieniądzem wpływają na realną gospodarkę.The Secret World of Gold [ANG]

Trochę ciekawostek dotyczących złota i jego historii oraz roli w świecie.
 


Tracking Nazi Gold - Dead Men's Secrets [ANG]

Dokument o tym jak Hitler używał zrabowanego Żydom złota do finansowania swojej machiny wojennej i jak pomagały mu w tym banki szwajcarskie.The Nazi Gold of the Nazi Underground[ANG]

Kolejny film dokumentalny o tym jak hitlerowcy rabowali, wykorzystywali i potem ukrywali złoto.

Money And Power in North Korea: Hidden Economy [ANG]

Dokument o tym jak rząd Korei Północnej finansuje swoją działalność z zagranicznych źródeł.
Four Horsemen [ANG]

Film próbuje zainicjować debatę o tym czy nowy paradygmat ekonomiczny nie przyczyniłby się do dramatycznej poprawy jakości życia miliardów ludzi na świecie. Jest to też zdecydowana krytyka neoklasycznej i neoliberalnej myśli ekonomicznej.

Money and life [ANG]

Film o historii pieniądza, jego roli w życiu, jego rosnącym wpływie na gospodarkę i tym jak współczesna konstrukcja systemu finansowego wpływa na społeczeństwo.


Economic Globalization [ANG]

O mechanizmach, konsekwencjach i wadach globalizacji.97% Owned - Economic Truth documentary [ANG]

Dokument który z perspektywy Wielkiej Brytanii odkrywa cienie systemu finansowego. Jest tu i o kreacji pieniądza przez system bankowy i w jaki sposób ten system wpływa na życie zwykłych ludzi właśnie poprzez manipulację pieniądzem.


Koniec ery wzrostu gospodarczego [PL]

W dobie ekonomicznego, finansowego i ekologicznego kryzysu przywódcy polityczny i liderzy biznesu wciąż wspominają o dążeniu do wzrostu gospodarczego. Czym tak naprawdę jest wzrost gospodarczy? Jakie może mieć konsekwencje dla zasobów naturalnych naszej planety? Czemu w obecnych czasach zwrot ten stał się niemal dogmatem?


Dyktatura Bogaczy [PL]

"Dyktatura jednego procenta" One Percent. Reżysera Jamie'ego Johnsona szczególnie interesuje zagadnienie bycia urodzonym w bogatej rodzinie i przekleństw z tym związanych. Obecnie jeden procent Amerykanów posiada około 40% majątku swego kraju. Zastanawiając się nad coraz większą przepaścią między bogatymi a resztą, reżyser wziął pod lupę ikony kapitalizmu i ich przekonania."Kanciarze z Wall Street" - film dokumentalny. [PL]

Reżyser ujawnia powiązania pomiędzy przyczynami kryzysu a Wall Street.

Walka o pieniądze[PL]

Film dokumentalny przedstawiający kryzys na świecie, walkę o pieniądze i tragedie ludzi stojących na krawędzi, którzy nie radzą sobie ze światowym kryzysem na świecie.
Chiny - Ekonomiczna Inwazja na Europę [PL]

Firmy z Państwa Środka coraz częściej zwyciężają w przetargach na zamówienia publiczne. Inwestują też w sektor przemysłowy, który zaczyna podupadać, i wykupują przedsiębiorstwa zmierzające ku bankructwu. Dokument pokaże, jaką cenę zapłacą obywatele Starego Kontynentu za taką działalność Chin.


Tajemnice ratowania banków [PL]

Wielokrotnie nagradzany dziennikarz ekonomiczny Harald Schumann przemierza Europę, zadając proste pytania i uzyskując intrygujące odpowiedzi. Okazuje się, że fundusze ratunkowe dla banków nie trafiają do najbiedniejszych krajów strefy euro, tylko do niemieckich czy francuskich instytucji. Część pieniędzy otrzymują wierzyciele banków, którzy chcą lub muszą być ratowani. I choć fatalnie ulokowali swój kapitał, inwestorzy ci są chronieni przed stratami za pomocą pieniędzy publicznych. 


Nowi władcy Świata ?  Bank Goldman Sachs [PL]

Dokument na temat jednego z banków posądzanych o potężne manipulacje rynkowe. Banku Goldman Sachs.Overdose: The Next Financial Crisis [ANG]
Na temat bańki której pęknięcie doprowadziło do kryzysu który nastąpił i o tym co prowadzi do kryzysu, który dopiero ma nastąpić - nie mającym najmniejszego sensu wydawaniu pieniędzy na rządowe programy "stymulacyjne".


Paul Krugman vs. George Soros: Debate on Capitalism, Globalization of the Economy (1997)  [ANG]

Nagranie z debaty pomiędzy Paulem Krugmanem i Georgem Sorosem z 1997 roku.
Biography of Warren Buffett - Financial Genius [ANG]

Biograficzny film dokumentalny o postaci Warrena Buffeta
JP Morgan [ANG]

Film dokumentalny o historii firmy JP Morgan

Brudna Wojna o Cenne Kruszce [PL]

Większość światowej produkcji metali ziem rzadkich, niezbędnych dla rozwoju współczesnych technologii, pochodzi z Chin. Władze ograniczają jednak eksport na rzecz wytwarzania gotowych produktów. To sprawia, że amerykański przemysł przeniósł tysiące miejsc pracy do Państwa Środka. Zachód szuka alternatywnych źródeł. 


Inside Americas Money Vault [ANG]

Film dokumentalny w którym pokazane są największe skarbce FEDu w USA.
INSIDE DIAMOND LABS - Finance/Wealth/Money [ANG]

O wydobyciu i rynku diamentów na świecie.Finanse Watykanu,Przepych,Bogactwo Obłuda [PL]Bank Wszystkich Banków [PL]

Kulisy funkcjonowania Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Powstała w 1914 roku instytucja wywiera ogromny wpływ na globalną gospodarkę.

Bezpieczne rezerwy. Historia polskiego złota [PL]

Film przedstawia losy polskich rezerw złota, ewakuowanych we wrześniu 1939 r. ze skarbców Banku Polskiego.

Bernie Madoff : Scamming of America - The $50 Billion Ponzi Scheme [ANG]

Film dokumentalny na temat piramidy finansowej Bernarda Madoffa


Rynki finansowe pieniądz nie śpi [PL]

W 1995 roku Nick Leeson dokonując ryzykownych inwestycji na giełdzie doprowadza do upadku najstarszy brytyjski bank - Barings Bank. W 2008 światowe media zwróciły uwagę na francuski bank Société Générale, który w ciągu trzech dni wygenerował straty w wysokości 4,9 miliarda euro. W międzyczasie na światło dzienne wypłynęły afery takie jak ta związana z Enron Corporation, amerykańskim przedsiębiorstwem fałszującym dokumentację finansową czy WorldComem, firmą telekomunikacyjną manipulującą przychodami w celu udokumentowania większego zysku. Dokument ten nakręcony w Europie i Ameryce Północnej pokazuje mechanizmy działania rynków finansowych na świecie i powody aberracji rynku i giełdy.Legalne przekręty londyńskiego City [PL]

Historia i kulisy Londyńskiego City. Czy wiecie, że ta dzielnica Londynu ma prawo wybierania swoich własnych władz i że głosować mogą także chińskie banki? Albo czy wiecie na jaką skalę banki z City ukrywają dochody w spółkach offshore w rajach podatkowych?
Śladami złotego[PL]

„Śladami złotego" to blisko godzinny film przygotowany przez Narodowy Bank Polski we współpracy z Telewizją Polską. Jest to pierwsza tego typu produkcja przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii polskiej bankowości centralnej i dziejów pieniądza.


The History of Money [ANG]

Historia pieniądza i systemu finansowego opartego na lichwie i odsetkach. Od zarania dziejów do dziś.The Wall Street Code [ANG]

Film o kulisach działania na giełdach tak zwanego High Frequency Trading - systemów komputerowych, które pozwalają wielkim graczom zawierać transakcje s prędkością milisekund.Money & Speed: Inside the Black Box [ANG]

Kolejny film o kulisach High Frequency tradingu i o sytuacji która miała miejsce na Wall Street i została nazwana Flash Crash kiedy indeksy w ciągu kilku minut spadły o tysiące punktów w wyniku zadziałania automatycznych algorytmów komputerowych.


Modern Marvels The Stock Exchange[ANG]

Historia giełdy na Wall Street.
Zeitgeist cz.1 - Spisek rządzi światem, fakty - Final Edition - 2007 [PL]

Dokument podzielony będący spiskową teorią na temat religii, zamachów z 11 września i bankowego planu zniewolenia świata.Zeitgeist cz.2 - Adendum - Pieniądz rządzi światem 2008 [PL]

Peter Joseph, który zdobył sławę za sprawą prowokacyjnych filmów upublicznianych w internecie, bierze pod lupę sektor bankowy i korporacje. W swoim dokumencie ukazuje mechanizmy funkcjonowania systemu monetarnego i instytucji bankowych. Uświadamia widzom, że długi i bankructwa firm oraz państw są czymś naturalnym w gospodarkach kapitalistycznych.Zeitgeist cz.3 - Moving Forward - Świat jutra 2011 [PL]

Zeitgeist: Moving Forward, jest trzecim z kolei filmem z cyklu "Zeitgeist", stworzonym przez amerykańskiego reżysera Petera Josepha. W filmie biorą udział eksperci z dziedziny zdrowia publicznego, antropologii, neuropsychologii, energetyki, technologii, nauk społecznych i innych pokrewnych dziedzin działalności społecznej i kultury. Trzy główne zagadnienia filmu to: natura ludzka, system monetarny i technologia. W filmie ukazana jest próba wytłumaczenia działania bieżącego paradygmatu społecznego i zaproponowanie dla niego alternatywy jaką jest Gospodarka oparta na zasobach.Quants: The Alchemists of Wall Street [ANG]

Matematycy i programiści tworzą skomplikowane modele za pomocą których próbują przewidzieć zachowanie rynków finansowych. Światowy system staje się coraz bardziej zależny od tych matematycznych modeli, które mało kto rozumie.The Bitcoin Gospel [ANG]

Czy Bitcoin jest nową formą pieniądza czy też gigantyczną piramidą? Co stanie się jeżeli banki przestaną być potrzebne a my sami zaczniemy tworzyć pieniądze?
Greece for sale[ANG]

Demontaż państwa dobrobytu, które upada pod ciężarem własnych długów -państwowa własność rozdzielona i sprzedana. Jak to zmienia Grecję?


The Tax Free Tour [ANG]

Gdzie płacą podatki ludzie mający wiele obywatelstw? A może nie płacą wcale? jak to się dzieje, że miliony dolarów przepływają po świecie unikając opodatkowania.Meltdown : The men who crashed the world [ANG]

Dokument o politykach, bankierach i biznesmenach, którzy swoimi działaniami przyczynili się do globalnego kryzysu.

Część 1

Część 2
Część 3
Część 4The Secret of Oz [ANG]

Czy pamiętacie bajkę o Czarnoksiężniku z krainy Oz? A czy wiedzieliście, że ta bajka jest bardzo konkretnym odniesieniem do sytuacji ekonomicznej i manifestem ekonomicznym jej autora? rzecz o złocie, srebrze i gospodarce.
Bulls and Bears [ANG]

Dokument o latach dziewięcdziesiątych na giełdzie w Sydney.FLOORED [ANG]

Dokument o traderach, którzy handlowali na Chickagowskiej giełdzie. To także dokument o tym jak zmiany technologiczne zmieniły charakter pracy tradera i charakter samego rynku.


FIAT EMPIRE: Why the Federal Reserve Violates the U.S. Constitution [ANG]

Czy wiedzieliście, że w USA istnieje spór o to czy FED i emisja pieniądza bez pokrycia są zgodne z konstytucją USA? O tym opowiada ten dokument.China Rises - China or Bust [ANG]

Chińska przemiana gospodarcza polega na tym, że nie ma żadnych skrupułów. Najsilniejsi na rynku przetrwają.Fractional Reserve Banking [ANG]

Dokument o systemie bankowym opartym o cząstkowe rezerwy obowiązkowe.Excess in the City [ANG]

Film dokumentujący bogactwo i styl życia finansistów z City.


Treasure Hunt:The Atocha Gold(full documentary)HD [ANG]
AMERICA — From Freedom To Fascism [ANG]

Czy wiedzieliście, że w USA są ogromne kontrowersje czy prawo nakazujące płacić podatek dochodowy jest w ogóle konstytucyjne? Obejrzyjcie dokument na ten temat.


The Money Fix - A Documentary for Monetary Reform [ANG, polskie napisy]Secrets of the U.S Mint [ANG]


Goldman Sachs CNBC Documentary: Trading Techniques of an Investment Bank
Economic Collapse 'How the Banks Won' DocumentaryArgentina's Financial Collapse [HISZP - Polskie napisy]Documentary on Failed Economic Reforms of the 20th Century[ANG]The Success and Price of Capitalism - Documentary [ANG]


Mind over money [ANG]
Finansowa Historia Świata [Lektor PL]

Część 1 "Żądza posiadania"

Część 2 "Przekleństwo obligacji"

Część 3 "Pękające bańki"


Część 4 "Ryzykowny interes"


Częsć 5 "Bezpieczne jak domy"


Część 6 "Chimeryka"The Chinese World Order [ANG]
 In Debt We Trust Documentary - English Documentary -How Money and Credit Control Your Life [ANG] NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT W DZIEJACH: Jak skradziono 65 miliardów FILM DOKUMENTALNY LEKTOR PL Black Wednesday (BBC 1997) Death By China: How America Lost Its Manufacturing Base (Official Version) Spent: Looking For Change (Documentary) Inside Job [ANG] Money in minutes – how money transfer agencies are changing economies | DW Documentary [ANG] People, power and Varoufakis - (VPRO documentary - 2016) [nap ANG] The financial brain of the London City - (VPRO documentary - 2013) [nap ANG] The Blockchain and Us (2017) [ANG] How the rich get richer – money in the world economy [ANG] Gdy Pęka Bańka Spekulacyjna [PL] Kryzys cywilizacji cały film dokumentalny. Lektor PL Lessons from Lehman [ANG] The Spider's Web: Britain's Second Empire (Documentary) The Bank That Almost Broke Britain - Documentary [HD] How cash is becoming a thing of the past | DW Documentary (Banking documentary) Hedge Fund Trading Secrets Trader Steve Cohen Documentary Trump's Trade War (full film) | FRONTLINE
Filmy dokumentalne online o ekonomii, finansach, filmy o gospodarce, dokumentalne filmy o pieniądzu, dokumenty filmowe o globalnym kryzysie, reportaże o oszustwach banków, piramidach finansowych i wiele innych.

2 komentarze :

Gość pisze...

Donra inicjatywa, aczkolwiek szkoda , że brak w tytuach inforacji o języku ...............

Przegląd Finansowy pisze...

To jest do zrobienia

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->