piątek, 27 marca 2009

Inwestycje w złoto fizyczne (3)

Ten wpis się już nieco zdezaktualizował, proponuję przejść do lektury najnowszej wersji pt. "Małe kompendium inwestowania w fizyczne złoto".

W poprzednich odcinkach opisywałem jaka jest zawartość kruszcu w wyrobach ze złota i w jakiej formie można kupić złoto w celach inwestycyjnych. Dziś kolejna istotna informacja dla potencjalnych inwestorów. Gdzie kupić.

Źródła zakupu złota fizycznego

1. Dealerzy w internecie - jednym ze źródeł zakupu złota są sklepy internetowe. Poniżej zestawienie kilku znanych mi sklepów:
  • e-numizmatyka: www.e-numizmatyka.pl - oferuje szeroki wybór monet kolekcjonerskich, bulionowych i sztabek. W przypadku sztabek marże są całkiem znośne, natomiast w przypadku monet bulionowych sięgają 20%
  • eMonety: www.emonety.pl i www.kursyzlota.pl (aktualnie to już to samo co e-numizmatyka) - podobnie jak w przypadku e-numizmatyki, w ubiegłym roku obie te firmy się połączyły aczkolwiek działają nadal różne strony internetowe.
  • www.numizmatyczny.pl - znacznie mniejszy wybór i ograniczona dostępność, oferuje monety kolekcjonerskie, sztabki i monety bulionowe; czasem można tam trafić okazję, niestety nie kupowałem wiec wiarygodności nie potrafię zweryfikować.
  • Mennica Polska - sklep internetowy oferuje wyłącznie wyroby Mennicy (w przeciwieństwie do wcześniejszych sklepów, które oferują produkty różnych mennic); jako że wyroby te są drogie i trudno dostępne (ograniczone nakłady) - stąd na ostatnim miejscu na liście.
  • Inne sklepy wymienione na liście dealerów na blogu.
2. Sklepy numizmatyczne - mogą byc przede wszystkim źródłem monet kolkcjonerskich. Rzadko spotyka się tam sztabki czy monety bulionowe (te prędzej). Stanowią raczej bezpieczne źródło zakupów za gotówkę, jednak marże mają często (choć nie zawsze) wyższe niż w internecie. Odpadaja jednak koszty transportu.

3. NBP - Narodowy bank polski może być źródłem złotych Orłów Bielików i złotych monet kolekcjonerskich. Ceny tych walorów jakie są każdy może sobie sprawdzić i porównać. Zaleta jest taka, że to bank i raczej bezpieczne źródło złota.

4. Raiffeisen Bank - w wybranych oddziałach Raiffeisen Banku można kupić (teoretycznie) złote monety Wienner Philharmoniker. Piszę "teoretycznie" bo od kilku miesięcy w moim mieście oddział Raiffeisena nie ma tych monet. Aktualnie także inne banki oferują sprzedaż złota - porównaj tutaj.

5. Kantory/lombardy - złotem handlują owszem niektóre z nich, ale jako źródło do zaopatrywania się nie polecam ze względu na wysokie marże. Ceny są czasem nawet o 30% wyższe niż w internecie.

6. Allegro - wybór złota na Allegro jest spory, kwestią zaufania do sprzedających jest bezpieczeństwo zawieranych tam transakcji. Czasem można trafić na ciekawe aukcje o atrakcyjnych cenach, należy jednak bezwzględnie być bardzo ostrożnym i znać się na temacie żeby nie dać sobie sprzedać czegoś co tylko udaje złoto. Ceny są dosyć atrakcyjne - powiedziałbym"rynkowe".

-->


Już za tydzień na zakończenie cyklu podsumowanie - gdzie można sprzedać wcześniej zakupione złoto.

<-Poprzedni odcinek
Następny odcinek->

PS. Wpis aktualizowany 19.10.2011

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->