środa, 28 października 2009

Lokaty internetowe

Jakiś czas temu banki prześcigając się w sposobach na zdobycie klientów postanowiły dać im możliwość zakładania lokat bezpośrednio przez Internet, bez konieczności zakładania rachunku czy nawet wizyty w placówce. Jako pierwsze takie rozwiązanie w połowie ubiegłego roku zaproponowały Bank Pocztowy i Noble Bank (poprzez Open Finance).

Założenie takiej lokaty w większości oferujących tego typu produkt banków jest bardzo podobne i proste. Klient wypełnia w internecie wniosek. Po jego złożeniu generowany jest indywidualny numer rachunku, na który należy wpłacić pieniądze. Internauta dokonuje przelewu i lokata jest założona. Po upływie terminu lokaty, pieniądze wraz z odsetkami wracają na ten sam rachunek, z którego dokonaliśmy wpłaty i który zadeklarowaliśmy we wniosku.

Potwierdzeniem założenia lokaty jest zazwyczaj podpisana cyfrowo wiadomość e-mail wysyłana do klienta, gdy pieniądze wpłyną na rachunek lokaty. Często wysyłane jest także na adres korespondencyjny potwierdzenie papierowe z pieczątką, lecz nie wszystkie banki wysyłają je. niektóre umożliwiają odebranie potwierdzenia w oddziale.

Do obsługi lokaty i jej ewentualnego zerwania lub przedłużenia udostępniany jest zwykle internetowy system transakcyjny i czasem teleserwis.

Ze znanych mi banków aktualnie ofertę lokat internetowych posiadają następujące (być może jest ich więcej, te na pewno są najbardziej rozpoznawalne ze swoją ofertą):
  • Meritum Bank - oferuje lokatę Meritum Zysku w Internecie  na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.
  • BOŚ Bank - oferuje Lokatę Internetową na 3, 6, 12 miesięcy. W ich przypadku papierowe potwierdzenie założenia lokaty odbiera się w oddziale.
  • Noble Bank (Open Finance) - ma chyba najszerszą ofertę dostępnych przez Internet lokat - po szczegóły odsyłam na ich stronę. Dostępne są także lokaty strukturyzowane i polisolokaty.
  • Bank Pocztowy - oferuje lokaty 10 dniowe, a także na 1, 3, 5, 12 i 24 miesiące.
Podobny do zakładania lokat przez internet sposób proponuje Toyota Bank. Tam jednak do zakładania lokaty potrzebny jest kontakt z infolinią a nie z serwisem internetowym.W czasie rozmowy telefonicznej doradca zbiera wszystkie dane i przekazuje  numer konta lokaty. Lokata zostanie automatycznie uruchomiona po zaksięgowaniu przelewu na wskazanym koncie.

Niewątpliwie pomysł lokat zakładanych przez internet jest wygodny i atrakcyjny, szczególnie dla osób na co dzień korzystających z bankowości internetowej. Aż dziw bierze, że nie oferują takiej możliwości tacy pionierzy bankowości internetowej jak np. mBank.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo takich depozytów to wydaje mi się, że są one równie bezpieczne jak cała bankowość internetowa. Pieniądze mogą zostać wypłacone i zwrócone tylko na ten rachunek z którego zostały przesłane co dodatkowo zabezpiecza nas w przypadku gdyby ktoś dobrał się w jakiś sposób do loginu i hasła używanego w serwisie transakcyjnym.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->