środa, 6 maja 2009

Inwestycja w znaczki

Przykładem inwestycji alternatywnej może być kupowanie selektywnie dobranych walorów filatelistycznych. Poniżej trzy przykłady z ostatnich lat.

1. Pierwszym przykładem jest znaczek "25. rocznica pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II" wydany 2003.03.20 - znaczek przedstawia podobiznę Ojca Świętego i wydany został na srebrnej folii. Wydano go w nakładzie 470 tyś. egzemplarzy po cenie emisyjnej 10zł. Na dzień dzisiejszy jego cena wynosi około 15-20zł. Daje to 50%-100% zysku w ciągu 6 lat.

2. Drugim przykładem jest znaczek "450 lat Poczty Polskiej 1558-2008" wydany na jedwabiu. Cena emisyjna tego znaczka wynosiła 20zł. Na dzień dzisiejszy na aukcjach internetowych waha się od 23 do 25 zł. to 15-25% w ciągu 4 miesięcy.

3. Trzecim przykładem jest seria znaczków "Ocaleni" - z powodu błędu w jednym ze znaczków wszystkie arkusze tej emisji były na przełomie lutego i marca wycofywane z obiegu. kto zdążył kupić, lub ma znajomości na poczcie mógł zaopatrzyć się w blok w cenie 35zł. Tymczasem na aukcjach internetowych cena bloku sięga 70-79zł. Ponieważ większość znaczków tej emisji zostanie jednak zniszczona i w jej miejsce wypuszczone zostaną poprawione, to znaczki z błędem, które się ostaną, będą niewątpliwie zyskiwać na wartości.

Powyższe przykłady pokazują, że selektywnie dobierane walory filatelistyczne mogą przynieść zysk z zainwestowanych w nie pieniędzy. Jednak aby dobrze wybrać nalezy kierować się znajomością dziedziny, orientacją na rynku i wyczuciem.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->