sobota, 9 maja 2009

Perspektywa dla obligacji skarbowych

W dzisiejszym Parkiecie znalazłem interesujący artykuł na temat sytuacji na rynku polskich obligacji skarbowych. Jak wiadomo RPP wstrzymała obniżanie stóp procentowych, ale szykują się jeszcze kolejne obniżki. Z kolei rośnie deficyt budżetowy i potrzeby pożyczkowe skarbu państwa są rosnące. Stąd zauważalne ostatnimi czasy wyższe oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych i plotki o jego podwyższeniu.

Dodatkowym argumentem, który pada za możliwością korekty na obligacjach w krótkim terminie jest ewentualność korekty na rynkach światowych. Gdyby doszło do korekty na globalnym rynku to wzrastająca awersja do ryzyka osłabiłaby złotówkę i nasze obligacje.

Przytoczony artykuł sugeruje, że w długiej perspektywie po przejściowym osłabieniu polskie obligacje skarbowe będą atrakcyjną inwestycją. Myślę, że nadchodząca nowelizacja budżetu i przyszłe dane o deficycie i PKB pokażą kierunek dla rynku obligacji skarbowych (zarówno w segmencie hurtowym jak i detalicznym).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->