niedziela, 3 maja 2009

Przegląd tygodniowy 27 kwietnia - 2 maja

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Banki centralne w USA, Japonii i Polsce pozostawiły stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.
  • Stopa bezrobocia w Polsce w marcu wyniosła 11,2%.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 1806 i spadł o 3,6%.

Waluty:
Od wtorku złotówka umacniała się w rezultacie oczekiwanej, a potem ogłoszonej decyzji RPP o pozostawieniu stóp bez zmian. Z drugiej strony spekuluje się o możliwej interwencji BGK na rynku walutowym. Wzmocnienie wyhamowało w czwartek przed długim weekendem. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9282zł, dolar 3,3455zł, a euro 4,4201zł.

Złoto:
Od środy złoto słabło względem wszystkich walut. W złotówce spadek cen złota był spotęgowany umacnianiem się naszej waluty. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2977zł/oz wobec 3066zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 885,50$/oz.

Obligacje:
Nastroje na rynku obligacji nie są najlepsze. W perspektywie mamy oczekiwania na zwiększenie deficytu budżetowego, założenia do ustawy budżetowej na 2010 r., a w dodatku RPP zdecydowała się na przerwę w obniżkach stóp, do których wróci być może w czerwcu, a być może
jeszcze później lub wcale. Nie są to okoliczności skłaniające do zakupów obligacji. Jedynie atrakcyjną strategią może być zakup jako alternatywy dla lokat obligacji detalicznych które nadal w seriach majowych będą miały atrakcyjne oprocentowania (np. dziesięcioletnie będa oprocentowane 7% w pierwszym roku).

Akcje:
Tradycyjnie w poniedziałek i we wtorek mieliśmy od czynienia ze spadkami. Reszta tygodnia upłynęła pod wpływem zwyżki. Wyniki banków okazały się lepsze od prognoz, w dół ciągnęły straty telekomunikacji Polskiej. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 1,8%, WIG 2,5%, mWIG zyskał 3,6%, a sWIG także zyskał 3,2%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->