piątek, 8 maja 2009

Wzrosty cen nieruchomości?

W opublikowanej dziś analizie rynku mieszkaniowego dokonanej przez Open Finance, pojawiła się informacja, że w niektórych miejscowościach (w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie) w kwietniu nastąpił niewielki wzrost cen nieruchomości. W ujęciu rocznym wszystkie ceny wg wspomnianego raportu są na sporym minusie. Należy pamiętać, że raport ten opiera się on na informacjach o cenach niereprezentatywnej grupy zawierających transakcje - to jest wyłącznie klientów Open Finance.

Jednocześnie pewne potwierdzenie zaobserwowanych przez Open Firance tendencji można znaleźć w nowym raporcie szybko.pl i Expandera za kwiecień 2009. Wg tego raportu ceny nieruchomości w Gdyni wzrosły w kwietniu o 0,6%, w Lublinie o 0,7%, Opolu 0,7% i Białymstoku 0,2%. nie są to powalające wskaźniki. Z kolei dla Warszawy i Gdańska w tym raporcie podany jest spadek cen, ale są to różnice minimalne (kilka złotych).

Wydaje mi się, że uprawnione byłoby stwierdzenie, że w kwietniu ceny tak na prawdę nie zmieniły się, a zaobserwowane różnice mieszczą się w granicach błędu statystycznego. W jednej grupie mieszkań (w zależności od ceny) będą one większe, a w innej mniejsze.

Myślę, że trochę sytuacji na rynku mogła pomóc popularność kredytów w programie "Rodzina na swoim", niemniej jednak wydaje mi się, że panuje jeszcze atmosfera wyczekiwania. Każdy boi się obniżać cen, z drugiej strony deweloperzy na rynku pierwotnym maja spory potencjał aby takich obnizek dokonać.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->