niedziela, 31 maja 2009

Przegląd mijajacego tygodnia 24-30 maja

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • PKB Polski wzrósł w I kw. 2009 r. o 0,8% r/r,
  • PKB Stanów Zjednoczone w I kw. 2009 r. spadł w ujęciu rocznym o 5,7%,
  • RPP pozostawiła główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 3,75% i obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej 0,5% do 3%.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3494 i wzrósł o 25,4%.

Waluty:
Złotówka konsekwentnie przez cały tydzień traciła na wartości (podobnie jak w marcu i kwietniu przed zakończeniem miesiąca). Kulminacja osłabienia miała miejsce w czwartek, aby w piątek rynek doznał odreagowania. W pierwszych dniach tygodnia na rynku światowym na wartości zyskiwał dolar, rosła także rentowność amerykańskich obligacji. Dopiero w piątek po publikacji dobrych danych o PKB w Polsce złoty odrobił część strat, co było tym łatwiejsze, że dolar tracił w tym czasie do euro. Od czwartku można było także zaobserwować osłabianie się dolara do złota. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9878zł, dolar 3,1928zł, a euro 4,5083zł.

Złoto:
O trzech tygodni obserwujemy konsekwentne umacnianie się złota do dolara. Tym razem mieliśmy przerwę w poniedziałek, wtorek i środę, ale wzrost od czwartku do piątku sięgnął 2%. Względem złotówki ceny złota pozostały pod wpływem zmian kursu złotówki, niemniej jednak obserwujemy powrót cen złota ponad poziom z połowy maja. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3114zł/oz wobec 30082zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 975,92$/oz.

Obligacje:
Pomimo decyzji RPP i zmian walutowych ceny naszych papierów skarbowych pozostały stabilne. Rentowność wynosiła nadal 5,8%. Rentowności nie wzrosły mimo spadków cen na rynkach obligacji w USA i Europie.

Akcje:
W ujęciu tygodniowym niewiele się zmieniło. Jedynie w środę mieliśmy nieco emocji związanych ze wzrostem, ale później nastąpiła korekta. Panuje napięcie wyczekiwania na kierunek wybicia z konsolidacji. Na koniec tygodnia WIG20 spadł 0,7%, WIG stracił 0,3%, mWIG zyskał 0,6% zyskując trzynasty tydzień z rzędu, a sWIG wzrósł 1%. Obroty wyniosły około 5,75 mld zł w całym tygodniu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->