poniedziałek, 5 października 2009

Przewóz złota przez granicę

Uwaga poniższy wpis dotyczy stanu prawnego z 2009 roku, nie jestem pewien czy coś w tym zakresie się zmieniło, ale każdy powinien samodzielnie posprawdzać sobie stosowne ustawy.

Wiele osób inwestujących w złoto lub tylko rozważających taką inwestycję, zastanawia się jak wygląda, od strony prawnej, możliwość przywozu złota z zagranicy i ewentualnego wywozu złota z kraju.

Generalnie wszelkie kwestie związane z obrotem metalami szlachetnymi reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe.

Ustawa ta wprowadza pojęcie złota dewizowego, którego obrót jest regulowany na szczególnych zasadach. Zgodnie z tą ustawą złotem dewizowym i platyną dewizową jest złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej; złotem dewizowym i platyną dewizową są również przedmioty ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzane z tych kruszców.

O przewozie złota przez granicę traktuje artykuł 18 wspomnianej ustawy brzmiący następująco:
"Rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro. Nie stanowi wykonania obowiązku zgłoszenia podanie w zgłoszeniu nieprawdziwych danych."

Przekładając to na zrozumiały język. Przewożąc przez granicę dowolną ilość złota dewizowego (czyli nawet np. jednego Krugerranda) należy zgodnie z przepisami wypełnić deklarację celną. Dotarłem jednak do informacji, że odstępuje się od tego obowiązku w przypadku krajów strefy Shengen (Dz.U. 2009 nr 69 poz. 597 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych ):
"§ 3. Zezwala się rezydentom i nierezydentom przekraczającym granicę państwową z innymi państwami obszaru Schengen na odstępowanie od obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości przekraczajàcej łącznie równowartość 10 000 euro."

Zgłoszenie to ma na celu ewidencję obrotu, natomiast zgodnie z zapisami, które udało mi się znaleźć w taryfie celnej złoto monetarne nie podlega cłu. Natomiast dla pewności należałoby poprosić o informację agencję celną lub urząd celny.

Analogicznie sprawa ma się w przypadku kupna złota z zagranicy drogą wysyłkową, czy też wysyłki poza Polskę. W tym przypadku deklarację celną wypełniamy przy odbiorze lub nadaniu przesyłki.

Jednocześnie należy pamiętać, że przekraczając granicę musimy uczynić zadość także przepisom kraju, do którego wjeżdżamy. Przepisów tych nie znam, jako, że mogą być różne i naszym obowiązkiem jest się z nimi zaznajomić.

Jeżeli interesuje cię informacja o możliwości wynajęcia skrytki depozytowej w którymś z krajów ościennych (Czechach, Austrii, Niemczech, etc) to zajrzyj do tego artykułu.

Jeżeli szukasz ogólnie porad o inwestowaniu w złoto zapraszam do przeczytania małego kompendium.


Stan prawny w dniu pisania tego tekstu może różnić się od stanu aktualnego w dniu, w którym jest on czytany. Niniejszy artykuł, ani żadna cześć niniejszego artykułu nie może być traktowana jako interpretacja lub wykładnia przepisów prawa. Niniejszy wpis może zawierać błędy i autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje lub straty wynikłe z lektury niniejszego tekstu. Wszelkie działania, do których może odnosić się niniejszy tekst lub jego fragmenty, każdy czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność i powinien zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady prawnika lub zażądać interpretacji wydanej przez odpowiednie organy państwowe.

4 komentarze :

ceny srebra pisze...

Bardzo ciekawy temat! Nie powinno to nikogo obchodzić ile kto przywozi/wywozi ze sobą metali szlachetnych. W końcu to nasze pieniądze, w tej czy w innej formie. Nie wiem natomiast jak się ma sprawa właśnie z gotówką, czy istnieje jakiś próg, powyżej którego trzeba to zgłaszać na granicy. Może na tej podstawie istnieje właśnie kontrola złota i innych metali.

certyfikat ekologiczny pisze...

~ceny srebra Odpowiedź na twoje pytanie znajduje się wprost w tekście - kłania się czytanie ze zrozumieniem. Jest jednoznacznie napisane - masz obowiązek zgłosić przewóz przez granicę środków płatniczych (krajowych bądź zagranicznych), jeżeli ich równowartość przekracza 10 000 euro.

Unknown pisze...

Czy wywóz np. srebra jakie jest obarczone podatkiem VAT dla obywatelów z poza Unii Europejskiej jest równoznaczne ze zwrotem VAT ?

Przegląd Finansowy pisze...

Nie mam pojęcia, ale może ktoś z czytelników wie?

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->