czwartek, 15 października 2009

Narodowy Bank Szwajcarii zdeterminowany powstrzymać umocnienie franka

W ostatnim raporcie na temat polityki monetarnej Szwajcarskiego Banku Narodowego podkreślone zostały dwa istotne z naszego polskiego punktu widzenia elementy.
  • Po pierwsze nadal celem SNB jest utrzymanie LIBOR w widełkach 0%-0,75% na poziomie około 0,25%.
  • Po drugie deklarowane jest konsekwentne i zdecydowane dążenie do osłabienia franka względem euro albo przynajmniej powstrzymania jego ewentualnej aprecjacji.

Na razie sytuacja w Szwajcarii wygląda tak, żegospodarka ulega kontrakcji i istnieje realne ryzyko deflacyjne. Natomiast z prognoz inflacji wynika, że w latach 2010-2011 może powrócić wzrost, inflacja i co za tym idzie stopa LIBOR będzie musiała wzrosnąć.

Informacje te są z oczywistych względów istotne dla kredytobiorców posiadających kredyt hipoteczny denominowany w CHF. Pewne pekulacje na temat wpływu tych informacji na ich sytuację mozna wyczytać w dzisiejszej prasie internetowej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->