poniedziałek, 5 grudnia 2011

Kupno złota w dostawie terminowej

Jeżeli szukasz informacji o inwestowaniu w fizyczne złoto, proponuję przejść do lektury najnowszej wersji pt. "Małe kompendium inwestowania w fizyczne złoto".

Popełniłem kiedyś wpis na blogu na temat tego jak bezpiecznie kupić złoto. Zasady, które tam zawarłem są nadal aktualne, nie wspomniałem natomiast wprost o tym że istnieje coś takiego jak zakup złota w dostawie terminowej i głupotą jest z niego korzystać.

Do napisania tego postu skłonił mnie wpis na blogu goldblog.pl Nie chcę powielać jego treści i zainteresowanych odsyłam do lektury. Jest tam przywołany ciekawy przykład jak sprzedawca na allegro sprzedawał złoto w terminowej dostawie i już zaczynają się pojawiać poszkodowani. 

Chciałem natomiast w tym miejscu wyłuszczyć wszystkim i podkreślić. Coś takiego jak dostawa terminowa złota u dealera jest zaprzeczeniem sensu inwestycji w złoto. Albo dealer złoto ma i wtedy kupujemy od ręki, albo go nie ma i wtedy nie jest dealerem tylko cwaniakiem. Kropka. 

Nawet u renomowanych dealerów typu e-Numizmatyka nie kupiłbym złamanego Krugerranda w dostawie terminowej. Chodzi o to, że po to kupuję złoto aby je mieć, a nie aby na nie czekać. Koniec kropka. Jak chcę spekulować na cenie, albo kombinować żeby było taniej to nie mogę się potem dziwić, że ponoszę ryzyko, że stracę wszystko bo w międzyczasie sprzedawca upadnie, albo zwinie interes.

Pamiętajcie, że to o czym pisałem tutaj jest nadal aktualne, a kupno złota w "dostawie terminowej" jest zaprzeczeniem zachowania zasady "być krytycznym". Nikt kto oferuje cenę złota poniżej spot nie może być "pewnym źródłem" bo matematyka jest nieubłagana.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->