piątek, 23 grudnia 2011

Świąteczne podsumowanie

Nadchodzą Święta i czas na podsumowanie mijającego roku.

Myślę, że z powodzeniem można powiedzieć, że tematem przewodnim w tym roku było złoto. W sytuacji, która nastąpiła w otaczającym nas świecie, złoto okazało się jedyną pewną bezpieczną przystanią. Tematy związane ze złotem pojawiały się praktycznie cały czas od pierwszych dni stycznia:
Swoistym podsumowaniem tematu złota niech będzie lista dealerów metali szlachetnych w internecie. Mam nadzieję, że stanie się przydatna wszystkim chcącym część swoich oszczędności ulokować w monety lub sztabki.

Kolejnym tematem była wymiana walut przez internet. Nie będę przywoływał tutaj wszystkich wpisów na ten temat. Dość powiedzieć, że na podstronie bloga jest zrobiona przeze mnie lista kantorów internetowych.

Mijający rok zapamiętamy chyba jako ten, kiedy fatum z południa Europy zaciągnęło nad całość strefy euro. Problemy czuć było już od początku, a potem zaczęło trząść walutami:
Przy okazji USA oberwało obniżeniem ratingu i później już przestało mi się chcieć komentować to całe zamieszanie. Później mieliśmy serię interwencji banków centralnych - linków już nie podaję bo chyba nie ma sensu - wpisy na ten temat można znaleźć tutaj.

Kolejnym tematem, który poruszałem parę razy były obligacje korporacyjne:
Na koniec była sprawa likwidacji lokat antybelkowych, które ostatecznie stracą rację bytu koło kwietnia:
Tyle tytułem podsumowania. A teraz życzenia - niech te Święta będą odpoczynkiem od problemów, a przyszły rok niech przyniesie ich rozwiązania. Wesołych Świąt.
-->