sobota, 31 października 2009

Jak liczyć podatek "belki"?

Postanowiłem na szybko opisać jak liczyć podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Pojawia się wiele wątpliwości w tym zakresie a w zasadzie działanie matematyczne jest proste.
Podatek ten regulowany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skupię się na sposobie liczenia tego podatku w przypadku lokat. W przypadku lokat bankowych podatek jest pobierany w wysokości 19% od uzyskanych zysków (odsetek). W przypadku dochodów kapitałowych z innych źródeł sprawa będzie bardziej skomplikowana, ze względu na możliwość zaliczania kosztów uzyskania przychodu oraz rozliczania strat.

Obowiązek obliczenia i pobrania podatku należy do banku, który prowadzi rachunek lokaty. Podatek jest pobierany przy kapitalizacji odsetek. Oblicza się go jako 19% odsetek należnych za dany okres kapitalizacji depozytu. Zgodnie z Ordynacją podatkową, kwota opodatkowania oraz należny podatek zaokrąglany jest do pełnych złotych.

Zatem jeżeli na przykład odsetki z lokaty wyniosą 100,59 zł wówczas po zaokrągleniu, opodatkowaniu podlega kwota 101 zł. Daje to kwotę podatku 19,19 zł. Kwota podatku po zaokrągleniu wyniesie 19 zł zostanie pobrana.

Jeśli należne odsetki z lokaty są mniejsze niż 2,50 zł to kwota odsetek zostanie zaokrąglona w dół do 2 zł. Taka kwota opodatkowana stawką 19% da podatek jest mniejszy niż 0,50 zł, który po zaokrągleniu wynosi 0 zł.Przy ustaleniu odpowiedniej kwoty lokaty, oprocentowania oraz odpowiedniej częstotliwości kapitalizacji odsetek, można uniknąć płacenia podatku Belki, a co za tym idzie uzyskać większy zysk z lokaty.

Stąd pojawił się pomysł na lokaty z kapitalizacją dzienną. Naliczając odsetki codziennie naliczamy je dla małych kwot (przy lokacie mniejszej niż 15000zł odsetki dzienne są zwykle niższe niż 2,50zł). Powoduje to, że po zaokrągleniach podatek do zapłaty wynosi zero.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->