środa, 7 października 2009

Rachunki oszczędnościowe nie są lokatą!

Zadziwiają mnie czasem niektóre publikacje prasowe dotyczące finansów. Ostatnio na przykład z nieukrywanym rozbawieniem przyjąłem zaskoczenie, z którym dziennikarze Gazety Wyborczej zauważyli, że oprocentowanie niektórych reachunków oszczędnościowych jest zmienne.

W czym problem? Otóż po pierwsze w tytule brzmiącym: "Zaskakujące obniżki oprocentowania na lokatach antybelkowych". Jak dla kogo zaskakujące, ale na pewno nie dla mnie. Oczywistym jest, że nowy produkt jakim były lokaty i rachunki "antybelkowe" doczeka się w końcu momentu, w którym banki będą chciały wycisnąć złowionych w ten sposób klientów.


Poza tym, zaskakuje mnie łatwość z jaką miesza się pojęcia lokaty i rachunku oszczędnościowego. Faktem jest, że na rynku jest kilka różnych produktów. Są rachunki oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek. Tu naturalnym jest, że z natury rzeczy oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest zmienne. Nic zatem zaskakującego w obniżce oprocentowania i dlatego konsekwentnie od jakiegoś czasu twierdzę, że jeśli ktoś ma pieniądze do zablokowania na dłuższy czas powinien wybrać lokatę na określony czas a nie rachunek oszczędnościowy (przynajmniej dopóki tendencja do obniżek stóp się definitywnie nie odwróci). Taki rachunek nadaje się do przechowywania niewielkich kwot, które mogą być w każdej chwili potrzebne.


Drugi typ lokat "antybelkowych" to lokaty dzienne. Tu w zasadzie sytuacja jest taka sama jak w przypadku rachunku oszczędnościowego. Tylko nazwa inna, zasada działania taka, że lokata przedłuża się codziennie na kolejny dzień. Różnica praktycznie tylko w nazewnictwie. Tutaj obniżka także nie zaskakuje.


Trzeci typ, który w zasadzie jest najkorzystniejszy to lokaty "antybelkowe", ze stałym oprocentowaniem ale z dzienną kapitalizacją. Takie ma w swojej ofercie np. Open Finance. Klient dostaje gwarancję, że w okresie obowiązywania lokaty oprocentowanie nie ulegnie zmianie. tylko kapitalizacja jest dzienna. I to według mnie są prawdziwe lokaty "antybelkowe".


A rachunek oszczędnościowy nie jest lokatą!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->