czwartek, 2 lipca 2009

Banki spółdzielcze - w czym różnica?

Czy ktoś zastanawiał się może w czym tkwi różnica pomiędzy typowymi bankami komercyjnymi, a bankami spółdzielczymi? Te drugie funkcjonują w naszym kraju, ale nie są zbyt intensywnie obecne w przekazie medialno-reklamowym. Często są to banki mniejsze, niejako niszowe i kierujące swoją ofertę do określonej grupy klientów (np. rolnicy), którzy sa zaniedbywani przez inne instytucje bankowe. Czym więc są banki spółdzielcze?

Pierwsza i najważniejsza rzecz - nie są SKOKami. Chociaż forma prawna ich działalności jest taka sama - tj. spółdzielnia. To Banki spółdzielcze podlegają regulacjom ustawy "prawo bankowe" oraz ustawy "o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających", a SKOKi ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych.

Ponieważ bank spółdzielczy działa zgodnie z ustawą "prawo spółdzielcze" to nadrzędny cel banku spółdzielczego jest różny od celów działalności banków w formie spółek akcyjnych czy przedsiębiorstwa państwowego, które dążą przede wszystkim do maksymalizacji zysku. W banku spółdzielczym maksymalizacja zysku powinna być jedynie środkiem do realizacji celów członków spółdzielni, którymi (w przypadku banku spółdzielczego) mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

Banki spółdzielcze mogą działać w ramach tak zwanych zrzeszeń, co przekłada się względem klientów na pewne udogodnienia w dostępie do oferty. Zwykle banki działające w ramach jednego zrzeszenia współpracują przy oferowaniu niektórych produktów czy obsłudze np. kart czy systemu obsługi internetowej.

Najważniejsze zrzeszenia banków spółdzielczych to:
Jeden bank spółdzielczy - Krakowski Bank Spółdzielczy - działa niezależnie (współpracuje z Bankiem Polskiej Spółdzielczości)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->