wtorek, 14 lipca 2009

Odbicie na GPW

Pisałem ostatnio, że WIG20 znalazł się w kluczowym punkcie i nie byłem pewien w którym kierunku ruszy. Zmieniłem nawet wczoraj sentyment dla akcji na neutralny z pozytywnego i dziś zastanawiałem się czy była to dobra decyzja. Wydaje mi się, że jednak tak. Faktem jest, że dziś na giełdzie nastąpiło odbicie, jednak informacje analizuje się w czasie kiedy napływają i sentyment do giełdy jaki był taki był.

Z resztą po głębszym przemyśleniu, uważam, że nie będę go zmieniał. Bądź co bądź WIG20 nie wygenerował jeszcze na MACD sygnału kupna, a niektórzy analitycy wręcz twierdzą, że "dzisiejszy wzrost nie będzie trwały i należy go traktować jako odreagowanie".

Przechodząc do rzeczy wypadałoby przypatrzeć się jak wygląda obecnie sytuacja techniczna na WIG20.Indeks odbił się od przebitej początkiem czerwca linii trendu spadkowego. Można więc sądzić, że wspomniana przeze mnie potencjalna formacja RGR nie zgrealizowała się. Jednocześnie przebita została dość wyraźną białą świecą którkookresowa linia trendu spadkowego trwającego od połowy czerwca. Na wykresie MACD istnieje potencjalna szansa wygenerowania sygnału kupna.

Ze względu na potencjalność tej sytuacji i nadal trapiące mnie wątpliwości zdecydowałem zatem, że pozostawiam sentyment dla giełdy na poziomie neutralnym. W krótkim terminie oczekiwałbym zwyżki wynikającej z odbicia przebitej od linii trendu. Natomiast potwierdzenie solidności wzrostów w długim terminie nastąpi dopiero gdy pokonane zostaną dwa kluczowe w mojej opinii poziomy 1900-1930 (linia lokalnych szczytów z listopada, stycznia i maja) i 2050 punktów (szczyt z połowy czerwca).

Sentyment neutralny dla giełdy oznacza ni mniej ni więcej niepewność co do długookresowego ruchu i jest efektem trwającej od połowy czerwca zniżki. jej zanegowanie będzie dla mnie wyraźnym sygnałem do powrotu koloru zielonego w długim terminie. teraz oczekuję zwyżki na razie wyłącznie krótkoterminowo.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->