wtorek, 28 lipca 2009

Aukcje mieszkań?

Czy aukcje nieruchomości obniżą ceny? Tezą artykułu, który przeczytałem dziś w Wyborczej jest, że ceny spadną kiedy pojawią się na rynku aukcje nieruchomości. Mam co do tego pewne wątpliwości.

Owszem, ceny wywoławcze na takich aukcjach mają być na poziomie 40% ceny ofertowej - przy czym należy pamiętać, że cena ofertowa już dziś jest zwykle wyższa niż cena transakcyjna. Jednak aukcja zwykle ma na celu nic innego tylko uzyskanie wyższej ceny za licytowany przedmiot. No i skoro już teraz deweloperom mieszkania się sprzedają (choć z tą tezą artykułu bym polemizował) to po co mieliby wystawiać je na aukcję, jeżeli nie uzyskaliby wyższej ceny niż dziś?

Właśnie - albo zatem mieszkania nie sprzedają się tak dobrze - więc ceny spadną tak czy siak i bez udziału aukcji, albo deweloperzy będą wystawiali aukcje licząc na ceny wyższe niż przy normalnej sprzedaży.

A mieszanie do tego wszystkiego jeszcze licytacji komorniczych, które mają inne podłoże to już zupełny bezsens.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->