poniedziałek, 13 lipca 2009

Wskaźniki sentymentu - lipiec

ZŁOTO - Sentyment pozytywny. Nie zmieniam sentymentu do złota pomimo, że w krótkim terminie można spodziewać się wahań. Kurs w złotówkach jest silnie uzależniony od ruchów na rynku walutowym, niemniej jednak długoterminowo jestem pozytywnie nastawiony do złota jako składnika stabilizującego portfel.

WALUTY - Sentyment neutralny. Wygląda na to, że wygasanie opcji mamy w dużej części za sobą. Spodziewałbym się umacniania się złotówki i na to wskazują też analitycy rynkowi. Nie widzę specjalnych możliwości zarobienia na walutach stąd zostawiam sentyment neutralny.

AKCJE - Sentyment neutralny. Zmieniam sentyment z pozytywnego na neutralny. Znajdujemy się na oporze który niewykluczone, że jeszcze dziś zostanie przełamany. inny scenariusz to realizacja formacji RGR poprzez ześlizgiwanie się po przebitej w czerwcu linii trendu. Jednym słowem sporo przesłanek wskazujących na spadek, niewiele na wzrost. jednocześnie nie wpadałbym w panikę, że mamy przed sobą kolejna falę bessy. Na razie wygląda to na ruch powrotny po fali wzrostu w drugim kwartale tego roku. Niepewność kierunków i zasięgu skłania mnie do ostrożności - stąd sentyment neutralny (może nieco spóźniony niestety).

Uaktualnienie z 24.07.2009 - zmieniam sentyment dla rynku akcji na pozytywny ze względu na odbicie i przebicie ważnych poziomów oporu przy 2050 pkt na Wig20.

LOKATY - Sentyment neutralny. Nadal bardzo powoli wyczerpuje się potencjał banków do utrzymywania wysokiego oprocentowania lokat. Niemniej jednak pojawiają sie nowe innowacyjne lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalającą omijać podatek "Belki" stąd obniżka oprocentowania rozciąga się w czasie. Na razie nadal sentyment neutralny i czekamy na kolejne ruchy na rynku.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Na razie przyjmuję postawe wyczekiwania na doniesienia z rynku. Myslę, że po wakacjach będzie więcej informacji i raportów pozwalających ocenić jak zamknie się rok 2009 i prognozować coś na 2010. Na razie nie widzę ożywienia ani kompletnego kolapsu. Czekamy.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. Cykl obniżek stóp procentowych wyczerpuje się., ale następuje to powoli. Fundusze obligacji nie notują już spektakularnych wzrostów jale nadal stanowią w miarę dobra przystań. Obligacje detaliczne pozostają (i zapewne pozostaną) jeszcze na stałym poziomie i stają się coraz istotniejszą alternatywą dla lokat bankowych. Ich oprocentowanie zależeć będzie raczej od sytuacji na rynku miedzybankowym niż stóp ustalanych przez RPP. Stąd sentyment neutralny.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->