wtorek, 1 kwietnia 2014

Od dziś wybór OFE czy ZUS

Od dziś do końca lipca wszyscy, którzy są obecnie członkami OFE mają możliwość złożenia deklaracji o tym czy chcą aby część (2,91% z 19,52% czyli mniej niż jedna piąta) naszej składki emerytalnej  trafiała do OFE, czy też chcą aby całość trafiła do ZUS.

UWAGA BRAK DEKLARACJI OZNACZA CHĘĆ POZOSTANIA W ZUS, tak więc jeśli chcesz podjąć jakąś decyzję musisz wysłać formularz z deklaracją

Trzeba pamiętać, że decyzja taka nie będzie ostateczna i będziemy mogli ją w przyszłości zmienić. Kolejną szansę na zmianę decyzji dostaniemy w 2016 r., a później co cztery lata w czasie tzw. okienek transferowych. 

Trzeba też pamiętać, że  na dziesięć lat przed przejściem na emeryturę nawet środki tych, którzy zdecydują się pozostać w OFE, będą przenoszone do ZUS .

Kolejna sprawa jest taka, że nawet ci, którzy teraz wybiorą ZUS, i tak będą mieli część swoich oszczędności w OFE. Decyzja dotyczy bowiem tylko przyszłych składek. To, co do tej pory zgromadziliśmy w OFE, pozostanie tam do naszej emerytury. Te pieniądze nie będą przenoszone do ZUS.

Jaką decyzję ja zamierzam podjąć? Z kilku względów zamierzam pozostać w OFE. 
  1. Po pierwsze - na złość rządowi. Zakładam, że rząd będzie miał z takimi jak ja pewien problem i może uda się na tym coś ugrać. Poza tym deklarując przejście do ZUS niejako uznawałbym reformę za zgodną z prawem i konstytucyjną z czym się fundamentalnie nie zgadzam. Nie chcę zatem uwiarygadniać swoją deklarację rabunku, który dokonano na moich składkach emerytalnych. Poza tym mogłoby to być okolicznością utrudniającą dochodzenie ewentualnych roszczeń np. w ramach pozwów zbiorowych.
  2. Po drugie - jestem zdania,że pozostanie w OFE to element dywersyfikacji portfela. Ktoś się może z tym nie do końca zgadzać, ale charakter ryzyk na które są narażone pieniądze w ZUS i w OFE jest nieco inny. Warto pamiętać, że rząd nakazał funduszom, aby aż 75 proc. aktywów trzymały w akcjach. Mogą więc zarobić więcej albo stracić- godzę się z tym ryzykiem.
Deklarację pozostania w OFE będzie można złożyć osobiście w dowolnym oddziale ZUS, wysłać pocztą (na adres dowolnej placówki ZUS) lub przez internet - przez platformę usług elektronicznych. Więcej informacji w ramach pseudo kampanii informacyjnej rządu można uzyskać pod adresem: http://emerytura.gov.pl/ Piszę "pseudokampania" bo na tej pożal się Boże stronie nie ma nawet dokładnej instrukcji gdzie wysłać nasze oświadczenie.

Tak więc cytując informacje ze strony ZUS:

Oświadczenie można złożyć:
  • bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (wykaz adresów na zus.pl),
  • pocztą (oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS),
  • w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - pue.zus.pl
    • po zalogowaniu mogą Państwo wypełnić oświadczenie i wysłać je przez Internet,
    • bez zalogowania mogą Państwo je wypełnić i wydrukować,
  • w urzędomacie w wybranych placówkach ZUS (wykaz 157 placówek na zus.pl).Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->