poniedziałek, 31 marca 2014

Lokaty kwiecień 2014

Postanowiłem przyjrzeć się trochę temu jakie lokaty dostępne są obecnie dla osób chcących ulokować swoje środki. Tak się składa, że mamy historycznie niskie stopy procentowe, które zapewne przez jakiś czas pozostaną niskie, ale prędzej czy później będą raczej wzrastać.

Moja preferencja skłania się zatem aktualnie w kierunku lokat krótkoterminowych, ewentualnie w przypadku długo terminowych - w kierunku lokat opartych o zmienną stopę powiązaną ze wskaźnikiem WIBOR.

Jak zwykle uznaję za interesujące tylko lokaty "bez haczyków" i bez konieczności utrzymywania konta.

Idąc zatem po kolei:
  • Jeżeli chodzi o lokaty trzymiesięczne, najsensowniej wygląda propozycja FM Banku na 3,35%. podobnie Getin Online i neoBank online proponują 3,2%. Zwróćmy uwagę, że przy 1000zł ta różnica stanowi jedynie 1,5zł Zadajmy sobie pytanie, czy dla takiej różnicy tracenie czasu na szukanie lepszej oferty ma sens.
  • W przypadku lokat półrocznych odsetki są lepsze, FM Bank proponuje 3,51%, Meritum 3,40% a Getin Online 3,3%
  • 12 miesięcy jest dla mnie granicą przy której jeszcze wahałbym się czy wybrać lokatę o stałym procencie (np. FM Bank 3,65%, Idea Bank 3,6%), czy zmiennym (FM Lokata WIBOR Plus  na 3,52% - WIBOR 6M + 0,8%)
  • Na 24 miesiące mamy propozycje stałych oprocentowań od Aliora (4%), Santandera (4%), FM Banku (3,95%), ale ja bardziej skłaniałbym się do lokaty WIBOR Plus w FM Banku WIBOR 6M + 0,9% co daje 3,62% na dziś z opcją zwyżki przy wzroście stóp.
  • W przypadku lokat trzyletnich opcji ze stałym oprocentowaniem nawet nie wymieniam - uważam je za mocno ryzykowne, bo stracimy na nich jeśli stopy wzrosną. jedyny sens ma w FM Banku lokata WIBOR plus na WIBOR 6M + 1% co daje na dziś 3,72% z opcją zwyżki w przypadku wzrostu stóp.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->