niedziela, 13 lutego 2011

Zakup i przechowywanie metali szlachetnych "offshore"

Ten artykuł opisuje stan na dzień jego publikacji, od tego czasu minęło wiele lat więc porównanie obu firm może być już nieaktualne, jakkolwiek obie firmy nadal funkcjonują to rozszerzyły swoją ofertę i mogły zmienić strukturę biznesową.

O inwestowaniu w złoto i metale szlachetne rozpisywałem się wielokrotnie. Pisałem także o pewnej potencjalnej możliwości zakupu i przechowywania złota poza granicami Polski, jaka oferuje firma BullionVault. Chciałbym rozwinąć ten temat i przybliżyć ofertę także innej konkurencyjnej dla Bullionvault firmy Goldmoney.
Gold Bullion Bar Stack
Po pierwsze - dlaczego/po co/na czym to polega? W generalnym skrócie chodzi o zakup przez internet złota (lub innego metalu) alokowanego (takiego gdzie nabywamy własność lub współwłasność fizycznie wyodrębnionych zasobów metalu) i składowanie go w skarbcu w innym państwie z opcją fizycznego odbioru metalu. Po co? Aby uniezależnić się od pomysłów władzy w naszym państwie w którym przebywamy i zabezpieczyć kapitał przed zakusami np. konfiskaty lub ograniczeń w obrocie złotem. Poza tym stawki za przechowywanie tak zakupionego metalu są dosyć atrakcyjne (np. w porównaniu z wynajęciem skrytki bankowej w Polsce) i odpadają problemy logistyczne z transportowaniem metalu fizycznego.
-->

Ofertę takiej usługi proponuje między innymi firma BullionVault o której już pisałem i która ma całkiem niezłe opinie. Drugą, konkurencyjną ofertę znalazłem pod adresem http://www.goldmoney.com/  Oferty te nieznacznie różnią się między sobą i takie porównanie chciałbym zamieścić poniżej.

KryteriumBullionVaultGoldMoney
Informacje o firmieGalmarley Limited
zarejestrowana w Wielkiej Brytanii
Holding firm: Net Transactions Limited, Net-Gold Services Limited, Net-Systems Software Limited i, GoldMoney Network Limited zarejestrowanych na wyspie Jersey.
Lokalizacja siedzimy/jurysdykcjaWielka Brytania
Biuro pod adresem:
Brook House (4th Floor),
229 Shepherds Bush Road,
London,
W6 7AN,
UNITED KINGDOM
Wyspa Jersey
Biuro pod adresem:
Net Transactions Limited
1st Floor
32 Commercial Street
St Helier, Jersey
JE2 3RU

Wzór umowyTerms and conditionsCustomer agreement
Metale szlachetne w ofercieZłoto i srebroZłoto, srebro, pallad, platyna
Lokalizacje skarbcówLondyn (złoto, srebro), Nowy Jork (złoto), Zurych (złoto)Londyn (złoto, srebro), Zurych(złoto, srebro, platyna) and Hong Kong (złoto, srebro, platyna, pallad)
Firma obsługująca skarbceVia MatVia Mat
Jawność danych o firmieJawne dane udziałowców (aktualne dostępne odpłatnie), jawne dane dyrektora generalnego, przejrzysta struktura.Jawne dane o założycielach i jednocześnie członkach zarządu (brak danych o udziałowcach, można się domyślać, że są to nadal założyciele firmy, ale nie wiadomo kto jeszcze).
Dostępność danych audytowychDostępny codziennie raport generowany przez VIA MAT i banki dotyczący przechowywanych metali i walut, dostępny codziennie spis zarezerwowanych przez klientów  (pseudonimy) poszczególnych sztab, coroczny audyt prowadzony przez zewnętrzną firmę, dostępny do wglądu certyfikat polisy ubezpieczeniowej . Dostępna codziennie lista posiadanych sztab, dostępny kwartalnie raport VIA MAT na temat zasobów przechowywanych w skarbcach audytowany przez zewnętrzną firmę, coroczne audyty procedur, ponadto firma samodzielnie prezentuje miesięczne raporty, dostępny do wglądu certyfikat polisy ubezpieczeniowej i dokumenty rejestracyjne spółki.
Formuła udziału w złocie alokowanymZłoto i srebro są przechowywane w skarbcach znajdujących się pod kontrolą Via Mat na warunkach określonych w Umowie o przechowywanie [Storage Agreement] zawiązanej między Via Mat a BullionVault. W umowie tej Via Mat uznaje, że złoto i srebro jest przedmiotem przechowania [w rozumieniu angielskiego terminu prawnego bailment].
Sprowadza się to do posiadania udziału w puli złota alokowanego.

Metal zarejestrowany na koncie odpowiada udziałowi w sztabach składowanych w skarbcu w imieniu wszystkich łącznie klientów GoldMoney.
Podobnie jak w przypadku BullionVault mamy więc udział w puli złota alokowanego.
Rejestracja sztaby- sztaba jest wtedy oddzielana od puli i przypisywana posiadaczowi indywidualnie w całości Możliwa (złoto, srebro)Możliwa (złoto, platyna, pallad)
Opcje dostawy fizycznejTak, tylko pełne sztaby (złoto 400 uncji, srebro 1000 uncji) odpłatnie.Tak, odpłatnie, możliwe w przypadku złota (sztabki 100 i 1000 gram, lub w przypadku zarezerwowania całej sztaby 400 uncji) i srebra (minimum jedna paleta 30 sztab 1000 uncjowych).
Formalności związane z założeniem kontaNależy przeprowadzić walidacje tożsamości przesyłając skan dowodu tożsamości, wyciągu z konta, dokumentów rejestracyjnych firmy (jeśli potrzeba).

Należy wypełnić formularz i przesłać potwierdzoną (przez notariusza, biegłego księgowego, lub inną dopuszczaną przez firmę osobę)  kopię dowodu tożsamości i wyciągu bankowego
Możliwość handlu na platformieTakNie
Możliwość "wpłaty" metalu fizycznegoNieTak, za pośrednictwem KITCO, tylko wybrane formy złota fizycznego.
Opłaty i kosztyTaryfa opłat Taryfa opłat
Obsługiwane walutydolary amerykańskie, euro i brytyjskie funty szterlingidolary amerykańskie, euro, dolary kanadyjskie, brytyjskie funty szterlingi, franki szwajcarskie, jeny japońskie

Podsumowując. Goldmoney ma w mojej opinii bardziej nieprzejrzystą strukturę własności, niemniej jednak oferuje bardzo ciekawe możliwości zakupu i przechowywania nie tylko złota i srebra, ale także platyny i palladu. Jest przy tym jednak trochę mniej przejrzyste i nieco droższe. Goldmoney ma jednak bardzie utrudnioną procedurę zakładania konta i brakuje mu możliwości handlu na platformie zorganizowanej w tak prosty sposób jak w BullionVault.  Na uwagę zasługują ciekawe możliwości fizycznej dostawy złota w mniejszych sztabkach czy możliwości wpłaty bulionu przez KITCO. Jest to niewątpliwie interesująca alternatywa do rozważenia dla wszystkich zastanawiających się w jaki sposób można przechowywać metale szlachetne za granicą.

Update 08.06.2011 - Znalazłem na pewnej angielskojęzycznej stronie zbliżone i warte lektury porównanie obu firm. Polecam zainteresowanym

1 komentarz :

Pantsata1 pisze...

Sporo możliwości. Ja uważam, że absolutnie każdy, ale to każdy, kto planuje prowadzić firmę w tej branży, powinien skorzystać z usług prawników, żeby weryfikowali wszelkie umowy! Każdy błąd może być na wagę złota. Świetnym pomysłem będzie udanie się tutaj: Jezak accounting - serdecznie polecam.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->