czwartek, 8 października 2009

Czym jest WIBOR i LIBOR?

Zapewne każdy kto brał kredyt zna te skróty. WIBOR i LIBOR to punkty odniesienia dla ustalania oprocentowania kredytów i lokat. Postaram się po krótce wyjaśnić czym są i gdzie znaleźć aktualną wartość.

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) - oznacza wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Podaje się ją w zależności od terminu na jaki miałaby byc udzielona pożyczka. Wartość ustalana jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00, przez ACI - Stowarzyszenie Dealerów (dawniej Forex Polska), na podstawie ofert złożonych przez 13 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości. Aktualną wartość WIBOR można znaleźć na przykład tutaj.

LIBOR (London Interbank Offered Rate) - oznacza stawki oprocentowania kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie przez cztery główne banki: Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster. Podobnie jak WIBOR podaje się ją w zależności od terminu na jaki miałaby być udzielona pożyczka, oraz w zależności od waluty pożyczki. Stopa ta stanowi podstawę wyznaczania oprocentowania kredytów walutowych. Wielkości historyczne stawek LIBOR można znaleźć tutaj. Gorzej jest jeżeli chodzi o wielkości aktualne, gdyż większośc stron udostępnia je jedynie odpłatnie. Natomiast stawka 3 miesięcznego LIBOR dla franka szwajcarskiego (która zapewne najberziej interesuje większość kredytobiorców w naszym kraju) dostępna jest na stronie Swiss National Bank.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->