poniedziałek, 19 października 2009

Wskaźniki sentymentu - październik

ZŁOTO - Podtrzymany poprzednio sentyment pozytywny potwierdził się. Złoto sięgnęło kolejnych szczytów. Nadal jednak istnieje możliwość krótkoterminowych wahań związanych z próbami zdołowania złota, pomimo to długoterminowo pozostaję nastawiony do złota pozytywnie.

WALUTY - Sentyment neutralny. Tutaj także bez zmian. Bujamy się w bocznym trendzie i nikt nie jest w stanie jednoznacznie powiedzieć jaki będzie dalszy kierunek ruchu. Byłbym ostrożny jeżeli chodzi o waluty. Stąd na razie czekam.

AKCJE - Sentyment neutralny. Odrobiliśmy nieco strat po wrześniowym wahnięciu. Nadal jednak nie wszystkie segmenty rynku równomiernie odczuły te ruchy. Widać to było w ubiegłym tygodniu po dysproporcji ruchów dużych i małych spółek. Przed nami duże oferty PGE i PKO, które chwilowo mrożą spore zasoby gotówki, na razie zatem trudno spodziewać się jednoznacznego ruchu tym bardziej, że poinie ekspertów co do kierunku są niejednoznaczne i często sprzeczne. 

LOKATY - Sentyment neutralny. Obserwujemy bardzo powolne obniżanie oprocentowania lokat. trudno jednak powiedzieć, że jest w tym segmencie jednoznacznie źle. Nadal bowiem mozna znaleźć trochę interesujących ofert. Przyznam się, że trochę męczy mnie to ciągłe pozostawanie w neutralnym sentymencie do lokat, ale nie widzę też przesłanki, żeby jednoznacznie zmienić nastawienie na negatywne.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Pomimo pojawiających się jaskółek sugerujących gdzieniegdzie niewielka poprawę (wzrost liczby nowych budów) to na razie z punktu widzenia kupna nieruchomości wydaje mi się, że rynek nie jest jeszcze na poziomie wyprzedania. Spodziewałbym się, że koniec roku przyniesie wiecej wiadomosci pozwalających jednoznacznie ocenic sytuacje, na tę chwilę jest to dla mnie nadal duża niewiadoma.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. W zasadzie od ostatniego razu nie zaistniały żadne zmiany, które mogłyby wpłynąc na moje nastawienie. Oprocentowanie dziesiecioletnich obligacji skarbowych utrzymuje się na tym samym poziomie. Jednocześnie fundusze obligacji poruszają się w bok. Stopy procentowe pozostaja na tym samym poziomie.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->