wtorek, 20 października 2009

Srebrne monety kolekcjonerskie jako inwestycja?

Ostatnio pisałem o inwestycjach w srebro. Z premedytacją nie wspomniałem wtedy o zakupie kolekcjonerskich monet srebrnych jako sposobu na inwestycję w ten metal. Dlaczego?

Otóż ceny srebrnych monet kolekcjonerskich są absolutnie oderwane od ceny zawartego w nich kruszcu. Kształtowane są przez wielkość nakładu, walory estetyczne, etc. ale nie przez zawartość metalu.

Owszem zdarza się, że cena takiej monety spadnie na tyle, że zrówna się z wartością zawartego w niej srebra, wtedy rzeczywiście dla inwestora szukającego okazji może to być atrakcyjny zakup, ale też niekoniecznie. Rynek numizmatyczny rządzi się swoimi prawami.

Jeżeli jednak ktoś  byłby zainteresowany zakupem monet kolekcjonerskich jako inwestycji w ich wartość kolekcjonerską właśnie, to powinien mieć na uwadze pewien znaczący fakt. Otóż od stycznia 2010 roku NBP zmienia zasady dystrybucji monet kolekcjonerskich. W przyszłym roku nie będzie można już tak jak dotychczas kopić monet po cenie emisyjnej w okienku kasowym. Będzie za to można wziąć udział w licytacji elektronicznej i dopiero po jej wygraniu odebrać monety w NBP.

Podobne zasady obejmą zarówno firmy jak i indywidualnych uczestników rynku. Jak wpłynie to na rynek numizmatyczny? Na pewno zdecydowanie zlikwiduje różnice w wycenie monety po cenie emisyjnej i cenie debiutu na allegro w dniu emisji. Po prostu popyt zlikwiduje lukę cenową podnosząc cenę licytacyjną. Po drugie zlikwiduje dominacje firm numizmatycznych. De facto przestanie się opłacać mieć abonament, poza tym firma nie będzie w stanie połknąć sporej ilości nakładu monet nie podnosząc ceny a tym samym swoich kosztów.

Jednym słowem ustanie spokulacja. Czy rynek się troche uzdrowi? Zobaczymy, na pewno znikną okazje do spektakularnego zarbobku spekulacyjnego w jeden dzień. A co będzie dalej, czas pokaże.

1 komentarz :

odzyskiwanie złota z procesorów pisze...

Obecnie cena złota zaczyna spadać, więc może warto pomyśleć o kupnie złotych monet? To chyba dobry pomysł na inwestycje

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->