sobota, 4 kwietnia 2009

Inwestycje w złoto fizyczne (4)

Ten wpis się już nieco zdezaktualizował, proponuję przejść do lektury najnowszej wersji pt. "Małe kompendium inwestowania w fizyczne złoto".

W poprzednich odcinkach opisywałem jaka jest zawartość kruszcu w wyrobach ze złota i w jakiej formie można kupić złoto w celach inwestycyjnych, opisywałem także gdzie można kopić złoto. Dziś kolejna istotna informacja dla potencjalnych inwestorów - gdzie można posiadane sztabki złota, czy też złote monety sprzedać i na jakich warunkach.

Gdzie sprzedać złoto

1. NBP - bank codziennie publikuje na swoich stronach internetowych tabele wyceny skupowanych przez siebie walorów. Są one zwykle niższe od cen spot na rynkach międzynarodowych i trochę niższe od cen np. na Allegro. Częśc walorów wyceniana jest wg typu i nominału, cześć jako złoto monetarne lub złom złota monetarnego, w zależności od stanu zachowania.
Od 1 stycznia 2013 NBP zaprzestał skupu złota.


2. Kanotr/lombard - miejsce sprzedaży dla desperatów - cena skupu istotnie niższa od rynkowej. Zaleta jest taka, że gotówkę dostajemy natychmiast.

3. Sklep numizmatyczny - dobre miejsce do sprzedaży monet kolekcjonerskich. Niestety cena jaka za nie dostaniemy będzie pomniejszona o marżę sklepu lub będziemy je mogli jedynie oddać w komis.

4. Skup złota u dealerów - KursyZłota.pl i e-numizmatyka oferują skup wybranych walorów po cenie bliskiej spot lub nieco niższej.

5. Allegro - nic dodać nic ująć - tak samo jak można kupić na Allegro tak też można tam i sprzedać swoje złoto.
Z dniem 1 sierpnia 2013 Allegro zabroniło sprzedaży złota i srebra inwestycyjnego.


6. Jubiler - bardziej można u jubilera sprzedać złotą biżuterię. Ewentualnie każde złoto zawsze można u jubilera przetopić na cokolwiek. Cena silnie zależy od tego z kim rozmawiamy i czego chcemy.


To już zakończenie cyklu artykułów poświęconego inwestycjom w złoto fizyczne. Mam nadzieję, że przybliżyły one zainteresowanym osobom ten sposób lokowania swojego kapitału. Rozmyślnie nie pisałem o przechowywaniu złota. Pozostawiam to indywidualnym przemyśleniom każdego inwestora. Wszak posiadanie złota to także koszty i ryzyka.

-->

<-Poprzedni odcinek
-->