wtorek, 21 kwietnia 2009

Jak analizować fundusze inwestycyjne?

Zastanawiałem się czy da się sporządzić ranking funduszy inwestycyjnych. Zadanie dość karkołomne ze względu na wielość typów, liczbę funduszy, zróżnicowanie strategii inwestycyjnych. Zapewne niektórzy zauważyli, że fundusze jako takie nie są aktywem inwestycyjnym, które podlegałoby analizie. Nie ma wskaźnika sentymentu dla funduszy miedzy innymi dlatego, że są one jedynie narzędziem do inwestowania w dane klasy aktywów bazowych. Można jedynie oceniać efektywność zarządzania funduszami i do tego można posłużyć się kilkoma narzędziami i wskaźnikami.

Pierwszym jest strona z notowaniami funduszy inwestycyjnych w supermarkecie mBanku. Można porównywać wykresy funduszy i zobaczyć skład portfela. Jej największa wadą jest to, że obejmuje wyłącznie te fundusze, które mBank posiada w swojej ofercie.

Drugim narzędziem jest ranking funduszy na stronie fundi.pl - tam z kolei przytłacza wielość funduszy, ale dostępne są ciekawe narzędzia analityczne takie jak odchylenie standardowe i wskaźnik Sharpe'a. Chciałbym poniżej opisać jak interpretować te dwa parametry.

O tym, że fundusze można podzielić na przykład na akcyjne, obligacyjne i mieszane zapewne wszyscy wiedzą. Wszyscy też mam nadzieję zdają sobie sprawę, że inwestycje w fundusze akcyjne wiążą się z większym ryzykiem i zmiennością niż w obligacyjne czy rynku pieniężnego. Nie wspominam tez z premedytacją o ryzyku walutowym (które ponoszą inwestujący w fundusze oparte o zagraniczne aktywa), bo to wszystko znajdzie się w prospekcie emisyjnym.

Natomiast dwa wspomniane przeze mnie wskaźniki są dosyć rzadko wykorzystywane, a ładnie pokazują stabilność wyników i ryzykowność inwestycji funduszu.

Odchylenie standardowe - tłumacząc prostym językiem pokazuje rozrzut wyników inwestycyjnych funduszu wokół średniej - czyli zmienność jego notowań. Jeżeli oscylacje wyników wokół średniej (może być i wznosząca się) są duże, to będzie duże odchylenie standardowe. Wskaźnik ten pokazuje zatem ryzyko związane ze zmiennością notowań.

Wskaźnik Sharpe'a (definicja) - pokazuje jaki jest stosunek zysku do ryzyka w danym funduszu. Im wyższa średnia stopa zwrotu ponad stopę wolną od ryzyka tym wskaźnik jest wyższy. Jednocześnie im mniej zróżnicowane są wyniki funduszu (czyli niższe odchylenie standardowe) tym lepiej i tym jest on wyższy. Fundusz, który ma wysoką średnia stopę zwrotu ponad stopę wolną od ryzyka (czyli daje dużo zarobić), ale jego wyniki są bardzo zmienne (wysokie odchylenie standardowe), będzie miał niższy wskaźnik Sharpe'a od takiego, który daje mniej zarobic, ale ma stabilne wyniki.

Nie chcę robić tu rankingu funduszy bo się nie da. Zachęcam jednak przed podjęciem decyzji inwestycyjnych przeanalizować fundusze, w które chcielibyśmy wchodzić między innymi pod względem powyższych wskaźników. Oczywiście nie przepowiedzą one które aktywa bazowe bedą zyskiwać i na czym zarobimy, ale pomogą na pewno wybrac pomiędzy podobnymi funduszami w swojej klasie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->