środa, 8 kwietnia 2009

GPW najlepszą giełdą na świecie

Tytuł jest trochę megalomański. Jak na wielkość naszego parkietu nie mamy powodów do takiego mniemania o sobie. niemniej jednak WIG20 był dziś najbardziej zyskującym indeksem na świecie.

WIG20 handel rozpoczął dziś z poziomu 1631,2 pkt notując stratę rzędu 1,4%, potrzebował niepełna 30 minut, aby zakryć poranną lukę na czym nie zamierzał poprzestawać, w końcu wzrósł o 5,27% i osiągnął poziom 1.740,83 pkt a WIG wzrósł o 4,56% do 27.365,14 pkt. Obroty na rynku akcji kształtowały się na poziomie 1,92 mld zł.

Patrząc z perspektywy powiedzmy 10 dni mamy takie oto wyniki:
  • Wig20 +5,59%
  • NASDAQ +2,69%
  • DJIA +0,1%
  • DAX +2,49%
  • FTSE250 +2,2%
  • Hang Seng +2,49
I tak dalej i tak dalej. Wygląda to całkiem nieźle. Wigowi20 dorównuje jedynie węgierski BUX z bardzo podobnym wynikiem. Natomiast w horyzoncie miesięcznym wyprzedza nas nieco giełda w Pradze.

Źródłem zwiększonego popytu byli dziś przede wszystkim inwestorzy zagraniczni, uważa część maklerów i zarządzających. "Zagranica zaczęła kupować polskie akcje w transakcjach koszykowych. Nasz rynek wraca do łask. Zagranica była wyprzedana z Polski i (inwestorzy zagraniczni) muszą teraz dokupić" - powiedział makler DM BZ WBK, Wojciech Wośko.

Pytanie czy to już koniec korekty aktualnego ruchu w górę rozstrzygnie się jutro. Po sposobie dobierania akcji i ruchu w trakcie sesji wnioskuję, że możliwe iż rzeczywiście znów pódziemy do góry. W całym tym euforycznym zamieszaniu nie należy jednak zapominać, że długoterminowo mamy nadal trend spadkowy i prawdopodobieństwo, że bessa, która "połamała nogi" niektórym inwestorom skończy się ot tak sobie wraz z nastaniem wiosny, jest nikłe. Miejmy oczy i uszy szeroko otwarte...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->