czwartek, 23 kwietnia 2009

Nowe prognozy MFW dla światowej gospodarki

Czuję się niejako w obowiązku przywołać na łamach niniejszego bloga wiadome wszystkim zainteresowanym doniesienia. Według prognoz zawartych w opublikowanym wczoraj raporcie MFW, spadek PKB całego świata sięgnie w tym roku 1,3%.

W odniesieniu do Polski prognoza MFW na bieżący rok mówi o spadku PKB o 0,7%. Tyle tytułem prognoz, zainteresowanych odsyłam do źródeł.


A odnośnie komentarza - w raporcie z października 2008 MFW prognozował dla Polski PKB +3,8% a dla Europy Centralnej 3,6%, w aktualnym raporcie prognoza dla Europy Centralnej wynoci -1,3%. Zatem o ile prognoza dla Polski spadła o 4,5 punkta procentowego, to dla regionu spadła bardziej bo o 4,9pp.

Wierzę tymczasem w naszą gospodarkę i jej możliwości przetrwania kryzysu wykształcone w latach 90. jednym z elementów, których MFW nie bierze pod uwagę jest niewątpliwie szara strefa, która wg szacunków wynosi kilkanaście procent PKB - w tym widzę szansę a nie zagrożenie. Pieniądz generowany w szarej strefie nie jest przepuszczany przez drenującą maszynkę podatkową tylko kierowany na konsumpcję. Może to amortyzować spadek mierzonego oficjalnie PKB, ponieważ konsumpcja wewnętrzna będzie w jakimś stopniu podtrzymywana przez efekty mnożnikowe tego nierejestrowanego strumienia kapitału.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->