niedziela, 19 kwietnia 2009

Przegląd tygodniowy 12-19 kwietnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w USA, strefie euro i Japonii spada w dwucyfrowym tempie - najsilniej w Japonii (o 38% r/r).
  • Produkcja przemysłowa w Czechach spadła w lutym o 23,4% rok do roku.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 1682 i wzrósł o 13,8%.

Waluty:
We wtorek i środę nasza waluta umocniła się. Inwestorom spodobała się zapowiedź starań Polski o elastyczną linię kredytową w Międzynarodowym Funduszu Walutowych. Przez resztę tego skróconego tygodnia słabła względem dolara i pozostawała w miarę stabilna wobec franka. Na koniec tygodnia Narodowy Bank Szwajcarii zapewnił, że zamierza nadal interweniować na rynku w celu osłabienia franka. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,8354zł, dolar 3,3083zł, a euro 4,3144zł.

Złoto:
Złoto pozostawało względem głównych walut względnie stabilne do czwartkowego popołudnia kiedy zaczęło słabnąć i to osłabienie kontynuowało przez cały piątek. Najbardziej zauważalne było osłabienie złota względem dolara. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2867zł/oz wobec 2900zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 866,59$/oz.

Obligacje:
Rynek docenił starania Polski o zabezpieczenie finansowania w MFW, co przełożyło się na spadek rentowności krajowych obligacji. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 5-letnich wyniosła ok. 5,75 proc. czyli o 15 pkt mniej niż w zeszły czwartek.

Akcje:
Dwie ostatnie sesje przesądziły o spadkowym charakterze całego tygodnia. We wtorek i środę WIG i WIG20 bezskutecznie próbowały przełamać opory w postaci poziomów konsolidacji z grudnia i stycznia. Piątek przyniósł zdecydowaną przecenę, na którą czekali po trochu chyba wszyscy. Na koniec tygodnia WIG20 stracił 4,85%, WIG 2,2%, mWIG zyskał 1,9%, a sWIG także zyskał 3,6%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->