środa, 1 kwietnia 2009

Polska wyspą stabilności?

Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW podczas spotkania Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie potwierdził, że MFW wkrótce ogłosi nowe prognozy dla światowej gospodarki, według których zmniejszy się ona w tym roku o 0,5-1 procenta. Podkreślił, że stanie się to po raz pierwszy po ponad 50 latach nieprzerwanego wzrostu.

Bezrobocie w strefie euro w lutym wyniosło 8,5%, co jest wynikiem gorszym o 0,2 punktu procentowego od przewidywań. Opublikowany dzisiaj raport ADP mówiący o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze usług był również gorszy od oczekiwań.

Agencja ratingowa Fitch Ratings oczekuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 0,0% w 2009 r. wobec spadku PKB całego regionu o 3,1%. Niemniej Polska wraz z Turcją uznane zostały za kraje najbardziej stabilne w regionie. Jednocześnie odczyt marcowych poziomów indeksu PMI dla Polski okazał się lepszy od prognoz.

Tymczasem GPW zyskuje, złotówka solidnie się umacnia, a analitycy z banku PKO BP twierdzą, że nie ma przesłanek fundamentalnych przemawiających za odnotowaną dotychczas skalą osłabienia złotego, który w dłuższym okresie będzie się umacniał w kierunku 4,00 za euro.

Czyżby scenariusz Polski jako wyspy na oceanie zapaści miał stać się realny? Nie ma co popadać w euforię, stąpajmy twardo po ziemi, inni nie stąpali i widać efekty.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->