sobota, 25 kwietnia 2009

Chiny ładują pociąg złotem

Wczoraj Chiny podały publicznie do wiadomości, że od 2002 roku zwiększyły o 76% swoje rezerwy złota i znalazły się wśród pięciu posiadaczy największych rezerw złota na świecie tuż przed Szwajcarią.

Według obliczeń posiadają one aktualnie 1054 tony tego kruszcu i ubiegłym roku stały się największym na świecie producentem złota. Roczna produkcja złota w Chinach wynosi 12,2% (288 ton). Większość złota zgromadzonego w chińskich rezerwach pochodzi właśnie z tej rodzimej produkcji, ale niewątpliwie także z rynku. Wskazuje się na zwiększone zakupy na giełdzie w Szanghaju w styczniu i lutym tego roku.

Myślę, że ktoś kto uważnie czytał między wierszami mógł spodziewać się ogłoszenia takiej informacji. Na szczycie G20 pojawiały się pogłoski o sprzedaży części złota należącego do MFW (niezależnie od tego, że faktycznie jest to trudne do wykonania). Zastanawiałem się wtedy czy pierwszym kupującym te złoto nie byłyby właśnie Chiny, które w ten sposób pozbyłyby się rozsypujących się im w rękach dolarów. Chińczycy już wielokrotnie podkreślali, że światu potrzebne jest odejście od dolara jako waluty rezerwowej. Jak widać ich faktyczne posunięcia zmierzają do przywrócenia tej roli złotu i konsekwentnie zapewne będą konwertować swoje rezerwy dolarowe na złoto i inne aktywa.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->