niedziela, 5 kwietnia 2009

Przegląd ubiegłego tygodnia 30 marzec - 5 kwiecień

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • ECB obniżył główną stopę procentową w strefie euro o 0,25% do 1,25%,
  • Stopa bezrobocia w USA wzrosła w marcu do 8,5% (z 8,1%),
  • Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym wyniosła 8,5% co było o 0,2 punktu procentowego poniżej prognoz,
  • Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym o 38% rok do roku,
  • Ludowy Bank Chin zgodził się udostępnić 650 mld juanów (ok. 95 mld dol.) w swapach walutowych Argentynie, Białorusi, Hong Kongowi, Indonezji, Malezji i Korei Południowej.
  • na szczycie G20 zdecydowano się wesprzeć globalny handel pakietem kredytów i gwarancji na kwotę 250 mld USD (w ciągu dwóch lat), poza tym ustalono trzykrotne zwiększenie funduszy MFW (do 750 mld USD), który będzie też mógł zaciągać kredyty w bankach komercyjnych.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 1506 i spadł o 12%.

Waluty:
W poniedziałek i wtorek nasza waluta traciła na wartości, a kurs euro sięgnął 4,745zł. Niecodziennie zachował się Narodowy Bank Polski. Prezes NBP Sławomir Skrzypek, powiedział że zna przyczyny osłabienia złotego, ale ich nie ujawni. W środę i czwartek złotówka umacniała się względem głównych walut. W piątek nastąpiło niewielkie odreagowanie. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9197zł, dolar 3,3072zł, a euro 4,4458zł.

Złoto:
Do rozpoczęcia szczytu G20 złoto pozostawało względnie stabilne. W czwartek można było zaobserwować całodzienne osłabianie się złota w odpowiedzi na pogłoski, o planowanej sprzedaży 400 ton złota przez MFW. Złoto straciło około 4% względem euro i około 2% względem dolara. Pogłoski te nie zostały jednak jednoznacznie zaadresowane w końcowych komunikatach ze szczytu skutkiem czego złoto w piątek ustabilizowało się. Cena złota w złotówkach spadała przez cały tydzień w wyniku nakładania się na ceny złota tendencji na rynku walutowym. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2968zł/oz wobec 3222zł/oz w poprzedni piątek. W dolarach cena złota wynosiła 895,91$/oz.

Obligacje:
Początek tygodnia przyniósł kontynuację spadku cen obligacji, a rentowność papierów 5-letnich wróciła powyżej 6,0% Udane wyniki aukcji obligacji w środę oraz generalna poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie przyniosły ruch w przeciwnym kierunku i na koniec tygodnia rentowność pięciolatek wróciła w okolice 5,95%. Jednocześnie pojawiły się informacje, że Ministerstwo Finansów zachęca indywidualnych posiadaczy obligacji do składania dyspozycji na zamianę już posiadanych papierów na nowe emisje, wyższymi odsetkami serii kwietniowych.

Akcje:
Pierwsze dwa dni minionego tygodnia przyniosły realizację zysków na GPW. W środę po niższym niż wtorkowe zamknięcie otwarciu pracowicie odrabialiśmy stracone punkty aby siłę rynku mogła pokazać czwartkowa sesja, która przyniosła 7% zwyżkę WIG20. Euforia towarzysząca szczytowi G20 dotknęła inwestorów na całym świecie. W Polsce zwyżkę udało się przedłużyć także na piątek (co na innych giełdach nie było już regułą). Indeksy znalazły się na poziomach najwyższych od 23 stycznia. WIG zyskując 5,4% przedłużył serię wzrostów do pięciu tygodni z rzędu, co po raz ostatni udało się na przełomie marca i kwietnia 2007 r. (wtedy wzrostowa seria trwała siedem kolejnych tygodni). Obroty wzrosły do 7,5 mld złotych, co po raz ostatni udało się w połowie października 2008 r. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 5,9%, WIG 5,4%, mWIG 4,5%, a sWIG 6,3%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->