niedziela, 12 kwietnia 2009

Podsumowanie mijającego tygodnia - 6-11 kwiecień

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Dynamika PKB strefy euro w IV kw. 2008 r. wyniosła -1,5% r/r (-1,6% kw/kw).
  • Bezrobocie w Polsce wyniosło w marcu ok. 11,2%.
  • Rząd Japonii ogłosił plan pomocowy dla gospodarki na ok. 150 mld USD.
  • Rząd Szwajcarii wybrał Philippa Hildebranda (dotychczasowego wiceprezesa), na nowego prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 1478 i spadł o 1,8%.

Waluty:
W poniedziałek, wtorek i środę nasza waluta traciła na wartości, na rynku międzynarodowym umocnił się dolar co przełożyło się na słabsze notowania naszej waluty. Końcówka tygodnia przyniosła umacnianie się złotówki. Służyła temu także poprawa nastrojów inwestycyjnych na świecie. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,8467zł, dolar 3,2959zł, a euro 4,3310zł.

Złoto:
Złoto osłabiało się w poniedziałek i we wtorek. W pozostałej części tygodnia pozostawało względnie stabilne. Ruchy cen złota w złotówkach wynikły przede wszystkim z wpływów rynku walut. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2900zł/oz wobec 2968zł/oz w poprzedni piątek. W dolarach cena złota wynosiła 881,65$/oz.

Obligacje:
Rentowność obligacji 5-letnich pozostawała w okolicach 5,90% aż do środowej aukcji obligacji. Resort finansów bez problemu uplasował całą oferowaną pulę (a nawet z nadwyżką) obligacji 10-letnich. Popyt był 2,5 razy wyższy niż oferta. Jednocześnie oprocentowanie detalicznych 10-letnich obligacji oszczędnościowych serii kwietniowej w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowanie 7,00% w stosunku rocznym.

Akcje:
GPW pomimo poniedziałkowo-wtorkowego płytkiego osłabienia pozostała w tym tygodniu wyjątkowo mocna. Wypadała także korzystniej niż inne parkiety światowe. W rezultacie za nami kolejny – szósty już tydzień z rzędu wzrostów na GPW. I to wzrostów całkiem okazałych. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 7%, WIG 7,1%, mWIG 6%, a sWIG 7,3%. Mimo, że tydzień był o jeden dzień krótszy, obroty były bardzo wysokie - 6,6 mld PLN.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->