środa, 8 kwietnia 2009

Lokaty terminowe w walutach obcych

Zdarza się tak, że mamy pewną pulę gotówki w obcej walucie. Zdarza się tez tak, że chcemy się zabezpieczyć przed spadkiem wartości złotówki właśnie gromadząc walutę. Często taki ruch finansowy wiąże się z rezygnacją z bankowych odsetek od lokat złotówkowych. Jednocześnie dla większych sum przechowywanie gotówki w domu nie jest zbyt bezpieczne. W tym momencie zaczynamy szukać lokat walutowych, chociażby po to aby bezpiecznie przechować naszą walutę.

Postanowiłem się przyglądnąć i wyszukać po kilka najlepszych moim zdaniem propozycji ulokowania walut na okres od pół do jednego roku. Ja zwykle w przypadku zestawień lokat złotówkowych preferuję oprocentowanie stałe. Bazowałem na porównywarce lokat na portalu bankiera, ale także na innych źródłach informacji takich jak strony banków.

Na pierwszy ogień weźmy lokaty w dolarach - w oczy rzuciło mi się, że jest ich stosunkowo dużo. Prawie każdy bank oferuje taką lokatę. Najwyższe zaś oprocentowanie proponują banki, które wg ostatnich doniesień prasowych trochę przeholowały z akcją kredytową w walutach obcych czyli:
  • Polbank EFG (4% na 12 miesięcy, oraz 3,5% na 6 miesięcy powyżej 3.000 USD),
  • Noble Bank (4% na 12 miesięcy od 10.000 USD),
  • Getin Bank (3,5% na 12 miesięcy i 3,1% na 6 miesięcy już od 100 USD),
  • DnB NORD (3,5% na 12 miesięcy od 5.000 USD).

Podobnie spory wybór jest jeżeli chodzi o lokaty w euro - znowu te same banki oferują najwyższe odsetki (cóż, premia za ryzyko):
  • Polbank EFG (4,5% na 6 i 12 miesięcy powyżej 2.500 EUR),
  • Noble Bank (5% na 12 miesięcy, 3,25% na 6 miesięcy, a na dłuższe terminy 3,75% na 24 i 36 miesięcy od 10.000 EUR),
  • Getin Bank (3,75% na 6 i 12 miesięcy już od 100 EUR),
  • DnB NORD (3,5% na 12 miesięcy od 5.000 EUR).
Na koniec lokaty we frankach szwajcarskich - wybór jest znacznie mniejszy, ale nie powinno dziwic, że widzimy znajomą twarz:
  • Noble Bank (4% na 12 miesięcy od 10.000 CHF).
Ta ostatnia lokata we franku szwajcarskim skłoniła mnie do myślenia. Wygląda na to, że koszt pozyskania franków jest dla Noble Banku na tyle wysoki, że gotów jest całkiem sporo płacić klientom, którzy ulokują w nim większą sumę na rok ( tymczasem przeciętnie za lokatę we frankach oprocentowanie wynosi w innych bankach około 0,75%-1% rocznie).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->