wtorek, 20 maja 2014

Czy demografia jednego kraju może wpłynąć na światową gospodarkę?

Zastanawialiście się nad pytaniem postawionym w tytule? Pewnie pierwsza nasuwająca się odpowiedź jest taka, że "zapewne nie" bo świat jest na tyle duży, że wyrówna różnice demograficzne. Ale jak zastanowimy się jeszcze raz i spojrzymy na wschód to zobaczymy dwa najludniejsze kraje świata Chiny i Indie, których demografia ma jak najbardziej potencjał wpływania na gospodarkę świata.

Powyższe refleksje nasunęły mi się po przeczytaniu w "Wiedzy i Życiu" artykułu na temat trendów demograficznych na świecie. Szczególnie zastanowiło mnie jedno - problem Chin. Otóż Chiny przez bardzo wiele lat prowadziły wysoce restrykcyjną politykę demograficzną "jednego dziecka". W obecnym pokoleniu zaczyna dochodzić do sytuacji kiedy przyrost naturalny został zahamowany w takim stopniu, że prognozy mówią o zmniejszaniu się ludności Chin w następnych dekadach. 

Jakie to może mieć implikacje? Niewątpliwie wygeneruje to spore problemy społeczne. W Chinach nie ma takiego jak nasz systemu zabezpieczenia emerytalnego. Kiedy społeczeństwo zacznie się zauważalnie starzeć to pojawią się spore obciążenia, które nie wiadomo jak zostaną rozwiązane. Pytanie też jak zmiany demograficzne wpłyną na tempo wzrostu chińskiej gospodarki i jej moce konkurencyjne na rynkach światowych. Czy obecne niskie koszty i konkurencyjność będą do utrzymania?

Z biegiem lat maleć będzie liczba osób w wieku produkcyjnym a wzrastać liczba osób starszych. Dziś mediana wieku w Chinach wynosi 34,5 roku, ( w USA 37 lat). W 2050 r. mediana wyniesie 49 lat, a udział osób w wieku produkcyjnym spadnie z obecnych 72% do 61%. Wzrosną koszty opieki zdrowotnej, które będzie trzeba z czegoś pokryć.

Pytanie jakie Chiny podejmą działania aby przygotować swoją gospodarkę na tę sytuację? Jak to wpłynie na gospodarkę świata?

PS. Ciekawy artykuł także tutaj.

2 komentarze :

Mateusz pisze...

Poruszyłeś interesujący i niezwykle ważny temat. Liczba osób w wieku produkcyjnym, tak jak napisałeś maleje.To również będzie miało wpływ na ludzi starszych i ich emerytury. To będzie miało ogromny wpływ na nas, gdy już będziemy w wieku emerytalnym.

Anonimowy  pisze...

odpowiedź jest dosyć oczywista... ludzie będą musieli pracować dłużej.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->