wtorek, 6 maja 2014

Lokaty - maj 2014

Jesteśmy po długim weekendzie majowym i czas przyjrzeć się dostępnym na rynku możliwościom lokowania oszczędności.

Nadal uważam, że najbardziej sensowne w obecnym momencie jest otwieranie lokat krótkoterminowych lub takich, których oprocentowanie jest uzależnione od wskaźnika WIBOR.

W przypadku lokat 1 miesięcznych to ciekawą propozycję ma BNP Paribas z oprocentowaniem 3% dla nowych środków, przy czym zwróćmy uwagę, że przy tak krótkim terminie może to być niewielka różnica w stosunku do np. lokaty internetowej meritum banku na 2,7%. W ostatecznym rozrachunku wyjdą groszowe odsetki.

Znacznie ciekawiej wygląda promocyjna lokata FM Banku na 4,55% na 3miesiące. Tutaj odczujemy już zauważalną różnicę, tym bardziej, że do jej założenia nie potrzeba zakładać w FM Banku żadnego konta bankowego. Kolejna lokata 3 miesięczna w rankingu to dopiero 3,2% na lokacie Party w Getin Online, czy w neoBanku (taki sam procent).

6 miesięcy to najdłuższy termin na jaki byłbym skłonny ulokować pieniądze na stały procent.Można to zrobić w FM banku na 3,51% lub Meritum na 3,4%.

Na rok założyłbym już lokatę o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawki WIBOR. Taką możliwość oferuje FM Bank na poziomie WIBOR6M + 0,8% co daje na dziś 3,52%. Zaletą takiej konstrukcji jest to, że gdyby wzrosły stopy procentowe to oprocentowanie lokaty też zacznie rosnąć.

Na okres 24miesięcy mamy do wyboru lokatę WIBOROWą w Meritumbanku na marży 1% + WIBOR6M co daje 3,74% albo lokatę WIBOR plus w FM Banku na poziomie marży 0,9% ponad WIBOR6M co daje dziś 3,62% lub Lokatę Aktywną w Getin Online opartą o stronę referencyjną NBP plus 1,05% co daje na dziś 3,3%.

Na 36 miesięcy mamy lokatę WIBOROWĄ w Meritum na WIBOR 6M + 1,1% = 3,84% albo lokatę WIBOR plus w FM Banku WIBOR 6M + 1,00% = 3,72%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->