poniedziałek, 12 maja 2014

Demografia a ceny ziemi rolnej

Czy zdarzyło Wam się słyszeć opinię o tym,że ceny ziemi rolnej będą zawsze szły w górę bo ziemi jest ograniczona ilość i jest to najlepsza inwestycja na lata? Jeżeli tak to zastanówcie się w takim razie - jak starzenie się społeczeństwa i demografia może wpływać na te ceny.

Znalazłem taki link "Rolnicy się starzeją i sprzedają hektary" - artykuł sugeruje, że w związku ze zmniejszaniem się liczby najmłodszych rolników w długiej perspektywie czasowej podaż gruntów może wzrosnąć do 830 tyś ha.

Trudno się do tego odnieść bo np. ceny będą zróżnicowane w zależności od lokalizacji, bliskości miasta, możliwości przekwalifikowania ziemi na budowlaną. Poza tym po 2016 obrót ziemią ma być podobno uwolniony dla obywateli innych państw Unii i sugeruje się, że to spowoduje jeszcze wzrost cen. Ja jednak byłbym ostrożny w stosunku do zapewnień, że taki wzrost będzie trwał w nieskończoność.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->