piątek, 11 kwietnia 2014

Lokaty strukturyzowane - hazard

Lokat strukturyzowanych nie lubię między innymi dlatego, że mają nierzadko na tyle skomplikowaną strukturę ;) że trudno jest przewidzieć i oszacować potencjalną szansę zysku. Często wzory opisujące oprocentowanie takich lokat są na tyle skomplikowane, że trzeba mocno się natrudzić, żeby zrozumieć jak to jest liczone. Koniec końców i tak, nawet jeżeli zrozumiemy wszystkie obliczenia, dochodzimy do punktu w którym przyszły zysk jest kwestią hazardowego zakładu dotyczącego niemożliwych do przewidzenia wydarzeń z przyszłości. 

Weźmy za przykład lokatę "Stabilny Funt" w banku bgzoptima.pl - reklamy mówią o oprocentowaniu 7,02%, ale... aby taie było, przez półtora roku kurs funta musi być stabilny w granicach +-15 groszy. Niech mi ktoś powie jakie jest prawdopodobieństwo, że 18 razy z rzędu co miesiąc w ciągu najbliższego półtora roku, kurs funta będzie w tych widełkach? Każde wyjście z tak wyznaczonego kanału obniża oprocentowanie... Dla mnie jest to zakład o coś, co jest niemożliwe do przewidzenia, chyba że zakładamy... osłabienie lub umocnienie się złotówki. Wtedy zasadne byłoby założenie się o to,że kurs będzie niestabilny i tak właśnie zakłada się z nami bank... 

Spodziewałbym się zatem zmienności funta do złotówki w najbliższych 18 miesiącach - zobaczymy za półtora roku co z tej prognozy wyszło.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->